MYSTIC PIZZA

mystic-pizza-kino-kuchnia01

Film ponadczasowy i danie ponadczasowe, czyli film z moich młodzieńczych lat, który teraz smakuje zupełnie inaczej. Historia trzech dziewczyn z małego miasteczka pracujących w pizzerii Mystic Pizza, pragnących innego życia.

Banał, ktoś powie. Film wybitny też nie jest, ale kto powiedział, że tylko wybitne filmy mają wpływ na nas i nasze życie, czy po prostu na nasze uczucia.

Jest rok 1988. Zacznijmy od aktorów. Julia Roberts, o której różnie się mówi, dla mnie uwielbiana bezwzględnie, ze wszystkimi kiepskimi rolami i wizerunkami. Wtedy jeszcze w 100% naturalna i można powiedzieć debiutująca,  bo po raz pierwszy zagrała rok wcześniej w serialu.

Lili Taylor, która również tym filmem zaczynała swoją karierę aktorską (a debiutowała chyba w tym samym serialu co Julia, czyli Crime Story), a którą lubię i cenię. O Annabeth Gish trudno mi coś powiedzieć ponad to co jest w IMDB. Debiutem natomiast był ten film dla młodziutkiego Matta Damona, który występuje tam jako brat chłopaka Julii (żebyście widzieli moją minę!)

mystic-pizza-kino-kuchnia02

Z kawałkiem pizzy własnej roboty (daleko mi do wybitnych kucharzy, ale była smaczna) oddałam się uczcie filmowo-smakowej. Jak prosto było się znaleźć w skórze bohaterek. Mam dwie wspaniałe przyjaciółki, wszystkie pochodzimy z małych miasteczek, wyrwałyśmy się z małego miasteczka na studia do dużego miasteczka. A teraz zastanawiam się jak stąd uciec, jak przestać biec i nie zgubić w tym wszystkim siebie.

mystic-pizza-kino-kuchnia06

Za moich młodych czasów pizza była przysmakiem, o ironio. Dzisiaj to fast food, coś co zjadamy szybko i bezmyślnie, bez przyjemności, dla zapełnienia sobie brzucha. Wtedy też nikt nad smakiem za bardzo się nie zastanawiał, tu bardziej chodziło o wyjście do restauracji czyli pizzerii. W czasach domowego jedzenia i braku zwyczajów knajpianych, ten powiew zachodu to było coś!

A dzisiaj… na odwrót.

Kiedy kolega opowiedział mi jak się robi pizzę w pewnych miejscach, obiecałam sobie, że nigdy więcej jej nie kupie, z dwóch powodów, bo sposób przygotowania niestety nie jest …  najrzetelniejszy, że tak powiem, a po drugie, bo jest banalna w przygotowaniu (oczywiście nie mówimy tu o kulinarnej wirtuozerii, jak w przypadku właścicielki Mystic Pizza).

Krytyka kulinarna

Jest w filmie scena, w której dziewczęta namawiają właścicielkę do zaproszenia krytyka kulinarnego, co zwiększyłoby ilość klientów, a na co ona oburzona odmawia, że nikt jej nie będzie mówił, jak robić pizzę, która jest przygotowywana od pokoleń, a tajemnicę związaną z przepisem przekaże jednej z nich. A dzisiaj … zapłaciliby za recenzję Macieja Nowaka, czy przychylne oko Magdy Gessler. Podstawowe hasła: zysk, sukces, pieniądze… hmm

mystic-pizza-kino-kuchnia05

Wokół pizzy kręcą się trzy młode dziewczyny, każda ze swoimi pragnieniami, marzeniami, potrzebą miłości. Może to idiotyczne skojarzenie, ale są trochę jak pizze, każda ma inne składniki, ale ciasto/przepis ten sam. Ale jak mówi matka bohaterek:„… inne ciuchy, ta sama śpiewka…”

Odkrywając w sobie potrzebę gotowania, czy może raczej karmienia innych, uczę się przyjaźni. Przyjaźni ciągnącej się jak ser w pizzy, prawdziwej, ręcznie robionej, z sekretnym sosem na całe życie, który kiedyś przekażemy dalej.

Przepis na: Pizza Margherita

O najbardziej „pizzowej” dziewczynie czyli Julii Roberts

mystic-pizza-kino-kuchnia04

Ps. Dla ciekawskich krótka historia pizzy:

Prawdopodobnie była znana już w starożytnej Grecji, nie w takiej formie jak teraz, były to placki smarowane oliwą, czosnkiem i ziołami. Kiedy do Europy sprowadzono pomidory, stały się jej nieodłącznym składnikiem. Najsłynniejsza pierwsza pizza powstała w 1889 w Neapolu. Przygotował ją kucharz na cześć królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej. Podstawowymi składnikami były: pomidory, mozzarella i bazylia, czyli narodowe barwy Włoch. Nazwa pochodzi oczywiście od imienia królowej: Margherita.

Mystic Pizza, 1988, reżyser: Donald Petrie

A dla ciekawskich link to istniejącej, oryginalnej pizzerii Mystic Pizza: http://www.mytogo.co/Mystic_Pizza_Main/

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Recommended Articles