sponsoring-kino-kuchnia02Sponsoring. Małgośkę Szumowską polubiłam od naszego pierwszego spotkania na jakiś zdjęciach kilka lat temu, potem obejrzałam 33 sceny z życia i wpadłam w zachwyt. Jej spojrzenie na świat, w wielu punktach podobne jest do mojego, dlatego cieszyłam się, że w 33 scenach mogłam znaleźć wiele swoich wątków.

Z ogromną ciekawością sięgnęłam po jej kolejny film Sponsoring. Redaktorka magazynu Elle, dobrze sytuowana, mąż, dwójka dzieci pisze artykuł o prostytucji wśród studentek. Sceny z opowieści bohaterek jej artykułu mieszają się z jej zwykłym dniem. Bohaterka w zasadzie cały dzień spędza w piżamie, pisząc artykuł, zajmując się domem i przygotowując kolację dla szefa męża na wieczór, która to scena jest kulminacją historii.

Film swoją fabułą w zasadzie nie wnosi niczego nowego, jest bardzo wyrazisty i momentami zbyt rzeczywisty jak dla mnie. Może będzie to z mojej strony pruderyjne, ale nie wszystko lubię mieć podane na tacy i to tak dosłownie i wprost. Przez tą dosłowność momentami przypominał mi film Wstyd (reż. Steve McQueen), który również gorąco polecam.

sponsoring-kino-kuchnia01 sponsoring-kino-kuchnia03

To , że Juliette Binoche genialną aktorką jest to wszyscy wiemy i mam wrażenie, że gdyby tą rolę grał ktoś bez jej talentu, film by się nie obronił. Choć nakręcony jest ciekawie i dobrze się go ogląda.

sponsoring-kino-kuchnia04 kurczak-riesling-kino-kuchnia-sponsoring

Wróćmy do kolacji, którą przygotowuję przez cały dzień bohaterka. Danie główne to kurczak w rieslingu (Coq au Riesling). Wraca z zakupów, walczy z wiecznie niedomykającą się lodówką, przyprawia potrawę, parzy sobie rękę, wsmarowuje masło w kurczaka, męczy się z otwarciem wina, kroi, zacina w palec. Ot zwykła historia kuchenna w dobrym mieszczańskim domu, tylko, że w jej uszach, z przerwami na muzykę klasyczną, cały czas lecą przerażające historie studentek.

sponsoring-kino-kuchnia05 sponsoring-kino-kuchnia06

Zarzucano temu filmowi, że prowadzi do niczego, że jest opowieścią jedną z wielu. Ja bym powiedziała, że to jest właśnie część prawdy o nas. Co z tego, że w naszym wygodnym życiu zetkniemy się z czymś co nas przejmie, wzruszy, oburzy, może nawet pozornie się w to zaangażujemy, to i tak wracamy do punkty wyjścia, do swojego ciepłego domu, bezpieczeństwa. A przejmująca historia dotyka nas trochę jak film, przejmuje na chwilę, potem wracamy do rzeczywistości.

Coq au Riesling – PRZEPIS

sponsoring-kino-kuchnia07 sponsoring-kino-kuchnia08

Sponsoring, 2011, reż Małgorzata Szumowska

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Zapisz

Written by Diana Domin