8b8934a4-c26c-4883-941a-e8fe664812f5

Gerard Depardieu aktor nie lichy, można by rzec postawny, aż chce się powiedzieć: ten to żyje pełną gębą. Przetrwał 17 wypadków motocyklowych, pięciokrotne wszczepienie bypassów i wypadek awionetki. Pochodzący z biednej rodziny, odbył krótki pobyt w więzieniu za kradzież i w ogóle nie obracał się zbyt dobrym towarzystwie.

Nazywany przez Francuzów „une force de la nature”, mówi o sobie „I am a killer of life, but I’ve never used my bullets!” cokolwiek to znaczy. W Paryżu ma własną restaurację La Fontaine Gaillon, hoduje warzywa i produkuje wino. I zna chyba wszystkich od Papieża przez księżnę Dianę, Castro po Putina.

My problem with food is that the worse it is, the more I have to eat to find something good.

Fidel-y-Depardieu

Kiedy był młody, jego rodzina była tak biedna, że nie mogli sobie pozwolić na mięso i jedli np. krowie płuca. „Podgrzewasz to z odrobiną mąki i wina, plus cebula i słonina. Nazywa się to „le mou” i karmi się tym koty. Uwielbiałem to” – opowiada Depardieu.

W przełomowym dla niego filmie „Zielona karta” stworzył fantastyczną rolę za którą otrzymał Złotego Globa. Już tam Andie MacDowell zarzucała mu otyłość plus obleśność i karciła za palenie przy jedzeniu. Później smakowity „Vatel” gdzie wcielił się w mistrza kulinarnego przygotowującego trzydniową ucztę na dworze wersalskim (ten film będzie osobno opisany nie może być inaczej, taka uczta filmowa to dla mnie rozkosz), a u jego boku młodziutka Uma Thurman. Na koniec rola szefa kuchni Didiera w „Ostatnich wakacjach” u boku Queen Latifah w roli głównej oraz rola pojadającej ofiary wpadnięcia do kotła Obelixa w serii „Asterix i Obelix”. A z ostatnich filmów przepiękny film „Zycie Pi” w którym Depardieu gra kucharza na statku, z zabawną sceną na temat wegetariańskiego jedzenia. Dowiecie się o niej z mojego kolejnego postu o tym właśnie filmie.

Last Holiday, The green_card

Do tego dochodzą reklamy:
– 1993 r. – makaron Barilla (reż. David Lynch);
– 2001 r. – makaron Barilla;
– 2002 r. – desery L’île flottante firmy Senoble;
– 2008 r. – pomidory w puszce firmy Cirio;

Jeden z najbardziej znanych aktorów, zagrał w ponad 120 filmach i pomimo swojej ciemnej strony wg mnie może służyć za przykład jak korzystać z życia, a nie czepiać się podatków. Wspaniały bon vivant i bon viveur w jednym! 😉

vatel

“The poor baby turnips. Nobody likes them, you know? Of course, life is easy if you are a truffle or a shiitake mushroom. But the turnip is to be loved because she’s a self-made woman of vegetables. All the others you can only destroy with cooking. But the turnip, she gets better. So, you see, it’s not how you start but how you finish.”

Gérard Depardieu jako „Chef Didier”
z Ostatnie Wakacje, 2006.

asterix i obelix

Zapisz

Written by Diana Domin