Amadeusz | Amadeus

amadeusz

Amadeusz to film który trzeba zobaczyć, to uczta dla uszu i oczu, to arcydzieło o geniuszu, więc i zachwytów nie może być końca. Zmysł smaku jest tu tylko dopełnieniem ekstazy wspaniałości na ekranie, pojawiając się tylko jako słabość wroga Mozarta,  Salieriego.

Milos Forman stworzył film niezapomniany, na zawsze wpisany już w historię kina, oparty na znanej sztuce Petera Shaffera pod tym samym tytułem. Amadeusz – po łacinie „ukochany przez Boga” nie jest filmem o samym Mozarcie, a raczej o Mozarcie oczami jego wroga i z jego narracją. Antonio Salieri zazdrości Mozartowi wszystkiego, niepotrzebnie porównując się z geniuszem, który trafia się na ziemi raz na tysiąc lat, jak nie jedynemu w historii muzyki. Amadeusz to film o klątwie geniusza.

amadeusz salieri

Jak na ironię, Salieri grany przez F.Murraya Abrahama, został nagrodzony Oscarem i całkowicie przyćmił rolę Mozarta, granego przez Toma Hulce’a (swoją drogą rozbrajającego tym swoim śmiechem).

Antonio Salieri poznajemy na samym początku filmu, ale u kresu jego życia, kiedy to słudzy próbują go wywabić z pokoju, ciastkami z kremem:

„Proszę otworzyć, bo zjemy wszystko i nic panu nie zostawimy”

amadeusz-sutki wenusSalieri z zewnątrz (tak też jest postrzegany przez otoczenie) jest zimy, dystyngowany. Pod tą maską jednak kryje się człowiek pełen namiętności i ze zwykłymi ludzkimi słabościami, jak słodycze, które to pozwalają mu w ciągu dnia choć w części pozwolić sobie na rozkosz, pod postacią czekoladek. Nie umie się powstrzymać od podkradania słodyczy ze stołu cesarza, który to ugina się od przysmaków: bażant, pasztety, pstrąg, mus z łososia, czekoladowe kuleczki z rumem, ciasteczka wiedeńskie, makaroniki i wiele wiele więcej. Najbardziej jednak widać jego skłonności w scenie z żoną Mozarta, Konstancją, kiedy oferuje jej czekoladki dokładnie wyglądające jak kobiece piersi:

Salieri: Czy mogę zaoferować pani przekąskę? Wie pani co to jest? Capezzoli di Venere!  Sutki Wenus. Są to rzymskie kasztany z rumem. Proszę spróbować, są na prawdę zaskakujące.

W filmie poszli na łatwiznę i podobno zamiast prawdziwych czekoladek, na ekranie są zwykłe kulki z marcepanu.

amadeusz-sutki wenus

Amadeusz to film do delektowania, podobnie jak wszystkie wykwintne słodycze. Nie można do niego podejść z biegu, trzeba się nastroić, przygotować, stworzyć odpowiednią atmosferę i przystąpić do uczty, bo jest nią niewątpliwie.

Przepis na Sutki Wenus

amadeusz poster

Amadeusz | Amadeus, 1984, reż. Milos Forman

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Zapisz

Recommended Articles