Kiedy Harry poznał Sally czyli kanapkowy orgazm

KIEDY HARRY POZNAL SALLY

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

Kiedy Harry poznał Sally klasyka komediowa, to mus, to trzeba znać, bo wg mnie do dzisiaj nie nakręcono lepszej komedii romantycznej.

Spotkałam się ostatnio z koleżanką na kawie, znamy się już baaardzo długo i zeszło nam się na wspominki. I naszła mnie przy tychże wspominkach refleksja jak to z wiekiem (banał wiem) wszystko się zmienia i smaki które kiedyś były dla nas obłędne teraz są banalne i nijakie i więcej w nich wspomnień niż wartości smakowych. Tak samo jest z filmami, tylko te nie tracą na wartości, ale zyskują. Kompletnie inaczej odbieram filmy, które oglądałam mając lat 20, 30 i pewnie za kolejne x lat te same filmy nabiorą innego znaczenia.

Postanowiłam więc odświeżyć sobie komediową klasykę. Piękna pogoda, zimowo-wiosennie i słonecznie, więc nie mam ochoty na nic trudnego. „Kiedy Harry poznał Sally” był dla mnie i moich rówieśników filmem kultowym. Teraz jest wręcz trochę jak wzorzec, który nieświadomie realizujemy. Ale do rzeczy czyli do jedzenia.

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

Fantastyczny Billy Crystal, który tyle razy prowadził moją celebrowaną ceremonię wręczenia Oscarów i Meg Ryan jeszcze naturalna, świeża, ze swoją twarzą (bez tylu operacji plastycznych). Wszyscy pewnie znają słynną scenę z orgazmem w restauracji i o niej też będzie, ale zacznijmy od początku, czyli od podróży głównych bohaterów do dorosłego życia, czyli Nowego Yorku. W samochodzie Harry wyciąga kiść winogron proponując Sally, na co ona mówi, że nie lubi jeść pomiędzy posiłkami. On kontynuuje swoje wywody zjadając w powiedzmy sobie nonszalancki sposób grona. Podobnie jak Harry nie lubię pestek w winogronach i zawsze je wypluwam, może nie na szybę w samochodzie.

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

Ich pierwszy wspólny posiłek, kadr jak 7 lat później, tylko jedzenie inne. Nie dowiemy się co zamówił Harry, bo nie wiemy co było w karcie pod numerem 3, za to Sally miała bardzo sprecyzowane zamówienie: chef’s salad z oliwą i octem „on the side”, szarlotka a la mode, na ciepło z lodami „on the side” truskawkowymi, a jakby nie było to z waniliowymi, a jakby lodów nie było to z bitą śmietaną, ale prawdziwą, jeśli z puszki to wcale. Wooow… niby nic ale wie czego chce. Od pewnego czasu bardzo dokładnie przyglądam się co dostaję w restauracjach, a im więcej wiem o gotowaniu (choć wciąż mało) tym bardziej jest to fascynujące. I też powoli mam wymagania. Warto, szczególnie, że dania restauracyjne powinny spełniać inne normy niż domowe pichcenie, więc trzeba wymagać jakości, a nie tylko tego, że ktoś nam coś ugotował.

Waiter, there is too much pepper on my paprikash,
But I would be proud to partake of your pecan pie.

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

No i słynna scena z orgazmem. Akcja dzieje się w słynnych Katz’s  Delicatessen, które serwują kanapki. Harry zamówił z pastrami a Sally z corned beef, ale na pewno orgazm był udawany, bo przed konsumpcją połowę wędliny wyjęła, jak to Sally zawsze jakieś wymagania 😉 Pastrami jest soczyste, delikatne, musi być ręcznie krojone, zapakowane w lekko kminkowy chleb, plus musztarda, ogórki kiszone i zwykłe. Przy stoliku obok starsza pani (zresztą matka reżysera Estelle Reiner), wygłasza jeden z najzabawniejszych tekstów w historii kina (wg New York Times): I’ll have what she’s having (Poproszę to co ona). Dla upamiętnienia tej sceny w restauracji nad stolikiem przy którym siedzieli wisi napis:  HOPE YOU HAVE WHAT SHE HAD 😀

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

fot. Anna Buck

Pomijając kwestie orgazmów, muszę przyznać, że zawsze, ale to zawsze mam problem w restauracjach, co mam zamówić i zawsze inni mają smaczniejsze danie niż ja.. nie wiem jak to jest.

I jeszcze kilka cytatów z kolegi Harrego, bardzo adekwatnych do tamtych czasów:

– Restauracje w latach 80tych są tym czym teatr był dla ludzi w latach 60tych.
– Pesto jest quiche lat 80tych.

A na koniec Harry i Sally opowiadają o swoim ogromnym torcie kokosowym na ślubie. Ale oczywiście sos czekoladowy „on the side”, bo za bardzo rozmiękcza ciasto.

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

W filmie jest masa przezabawny i inteligentnych dialogów. Do tego w tle Armstrong ze swoim potato – potato … i wielu innych wspaniałych muzyków jazzowych.

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

Kiedy Harry poznał Sally | When Harry met Sally, 1989, reż. Rob Reiner

Zapisz

Recommended Articles