W krainie czarów

ALICJA W KRAINIE CZAROW

alicja w krainie czarówA co to znaczy, że coś nie wypada? Gdyby ludzie się umówili, że będą nosić twaróg na głowie, nosiłabyś?

W sumie to nie wiem czemu, ale Alicja w krainie czarów zawsze kojarzy mi się ze świętami wielkanocnymi. Może przez królika, zastawę, filiżanki itp., mój system skojarzeniowy jest pokręcony, więc kto to wie.

Na premierę Alicji pędziłam jak na skrzydłach, bo Alicja, bo Tim Burton, bo Johnny Depp, ale równie szybko nastąpiło rozczarowanie. Nie mówię, że nie lubię tego filmu, albo że jest zły, co to to nie. Tylko trudno powiedzieć co to jest, bo ani nie jest to „Alicja w krainie czarów”, ani „Alicja po drugiej stronie lustra”. Z jednej strony uproszczony, z drugiej pogmatwany. Dzieci które nie znają wcześniejszych ekranizacji, czy książki będą zachwycone, a mnie pozostało zdziwienie. Po co? Po co gmatwać tak genialną historię… ech… zostawmy to i wróćmy do jedzenia, bo może dużo go tutaj nie ma (a w książce jest), ale jest kluczowe 😉

alicja w krainie czarów

Najpierw buteleczka z trunkiem i karteczką WYPIJ MNIE, który to powodował zmniejszenie, a jak się później dowiadujemy jest knyplówką. Potem ciasteczko z napisem ZJEDZ MNIE, zwane w dalszej części filmu kolosanką. Gdyby nie jedno i drugie nie byłaby wstanie przedostać się do ogrodu i zdążyć na herbatkę.

„Ojciec jeszcze przed śniadaniem myślał o sześciu niemożliwych rzeczach”

Potem niekończąca się herbatka u świrniętego kapelusznika (Johnny Deep) i masa jedzenia na stole, torty, babeczki, tarty, sucharki, ciasteczka, i oczywiście herbatka. Kapelusznicy podobno miewali stany psychotyczne i tzw. „drgawki kapelusznicze” ze względu na opary rtęci, którą się posługiwali przy wyrobie filcu. A pod tym względem charakteryzacja i gra Johnnego Deppa jest perfekcyjna.

alicja w krainie czarów

W końcu Alicja trafia na dwór królowej Kier i tutaj punkty dla tłumacza i dubbingu, uwielbiam taką zabawę słowami. Królowa jest oburzona, bo ktoś dorwał się do jej ciast: – Kto śmiał się dobrać do moich ciast? Przesłuchuje wszystkie ropuchy na dworze, aż w końcu znajduje na jednym odrobinę kremu ciapciulkowego:

– Skrucic o głowe!
– To wszystko z głodu, ja mam rodzinę, och proszę proszę nie!
 – Niezwłocznie dostarcz tu jego dzieci, uwielbiam duszone kijanki, walory smakowe podobne do kawioru.

Królowa Kier (dubbingowana zresztą przez Katarzynę Figurę) a grana w filmie przez Helenę Bonham-Carter, jest tak poprowadzona, że w zasadzie jest zła, ale nie możemy jest tak do końca nie lubić. Ma swój „przerośnięty” urok 😉

„Świnię podłożyć! Nic tak nie pomaga na obolałe stopy jak słonina ze Szczecina 😉

alicja w krainie czarów

I moj ulubiona postać z tego filmu i wszystkich innych ekranizacji Alicji to kot z Cheshire (najlepszy był grany przez Whoopie Goldberg). Leniwiec pospolity, który opanował sztukę znikania do perfekcji i wiecznie ubawiony jak ja 😀

A gdzie kadryl z homarami, gdzie zbyt pieprzna zupa… szkoda, że nie było tego w filmie.

alicja w krainie czarów

Na koniec przepis na knypkówkę, gdybyście kiedyś potrzebowali się zmniejszyć 😉 : szczypta pędraczego sadła, uryna końskiej muchy, słone paluszki, powieki umarłego, dwie łyżki świeżej angielskiej flegmy.

Ktoś z Was wie co może łączyć gawrona i sekretarzyk? 😉

Ps. jest 26 ekranizacji „Alicji w krainie czarów”, choć moim ulubionym jednak pozostanie wersja telewizyjna z 1999

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

alicja w krainie czarów

Alicja w Krainie Czarów | Alice in Wonderland,  2010, reż. Tim Burton

na podstawie książki „Alicja w Krainie Czarów” Lewis Carroll

Zapisz

Recommended Articles