Przed wschodem słońca | Before sunrise

przed-wschodem-slonca-kino-kuchnia

Przed wschodem słońca. Do kin wszedł już jakiś czas temu film Przed północą (3 część tej romantycznej historii), ale zanim go obejrzycie warto sobie przypomnieć poprzednie. Przypomnieć sobie, jak to było kiedy ostatni raz się zakochaliście, bo te filmy są książkowym streszczeniem stanu zakochania.

przed-wschodem-slonca-kino-kuchnia1

Przed wschodem słońca jest pierwszym. Dwoje młodych ludzi spotyka się w pociągu 16 czerwca, któregoś tam roku. Cały film to dialog, dwa punkty widzenia, sztuka rozgrywana z dwójką aktorów. Błyskotliwe i inteligentne dialogi przywodzące mi na myśl Woodiego Allena. A film pomimo swojej premiery 1995 roku nie traci na swojej aktualności. Nawet Wiedeń (bo tam rozgrywa się słynna nocna rozmowa) jest tak pokazany, że na upartego niewiele widać znak czasu.

przed-wschodem-slonca-kino-kuchnia8

Szwendają się uliczkami, odwiedzają antykwariat, wesołe miasteczko i kilka restauracji. Nie mają kasy, więc nie jedzą (jedyny posiłek zjedli w pociągu, ale niestety nie wiadomo co), głównie piją. Udaje im się nawet wybłagać na tą specjalną noc butelkę wina w jednym z barów. Tańczą przy klawesynie i robią sobie zdjęcia w myślach, żeby nie zapomnieć tej niesamowitej historii.

przed-wschodem-slonca-kino-kuchnia4

przed-wschodem-slonca-kino-kuchnia3

Spotykają też wiedeńską odmianę menela, który w zamian za pieniądze pisze im wiersz z wymyślonego słowa, które w ich wypadku brzmiało: koktajl (milkshake). A wiersz leciał tak:

Rojenie na jawie

Rzęsa limuzyny

Uroń łzę piękna buźko

Do mojego kieliszka

Spójrz w te wielkie oczy

Dostrzeż co dla mnie znaczysz

Kasztany i koktajle (milkshakes)

Jestem aniołem urojeń

Paradą fantazji

Powiem Ci co myślę

Przestań już zgadywać

Nie wiesz skąd się wziąłem

Ani dokąd idę

Rzuceni w życie jak gałęzie do rzeki

Płyniemy z nurtem

Niosę Ciebie a Ty mnie

Mogłoby tak być

Nie znasz mnie? Nadal nie poznajesz?

Ogląda gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Przed wschodem słońca | Before sunrise, 1995 r., reż. Richard Linklater

przed-wschodem-slonca-kino-kuchnia5

Zapisz

Recommended Articles