doktor-strangelove-kino-kuchnia2 „Komunista nie tknie wody pod żadnym pozorem.”

czyli oczywiście wielki nieśmiertelny Kubrick i genialny film „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”. W trzech rolach w tym filmie wybitny aktor Peter Sellers, który z niejasnych powodów zawsze kojarzy mi się z Kobielą… co Freud na to?

doktor-strangelove-kino-kuchnia1

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na Ukrainie i „skuteczne” działania Europy oraz US film pojawił mi się bezwiednie na liście do przypomnienia. A film jest pod tym względem kultowym. Był wprawdzie najlepszą satyrą o zimnej wojnie, ale wydaje mi się nadal wielce aktualny.

Z czym to się je? Niezrównoważony generał Ripper wysyła bez powodu (albo raczej z osobistych powodów) rozkaz ataku jądrowego na ZSRR. ZSRR ma podobno machinę zagłady, która ma zadziałać zaraz po wykryciu ataku. Zatem trzeba zawrócić samoloty. Tylko, że jeden w wyniku awarii nie zawraca i zamierza zrzucić bombę na najbliższy obiekt. To w skrócie, a cała reszta to kąśliwe dialogi i najeżdżanie na komuchów, fluoryzację (!?).

doktor-strangelove-kino-kuchnia3 doktor-strangelove-kino-kuchnia4bomb2 sk-11-10-7_003 tumblr_mywgfm8ryT1rovfcgo4_1280

Genialnie zaplanowane zdjęcie, które dzieją się tylko w trzech miejscach: gabinet Rippera (wojna i biuro w jednym), centrum dowodzenia (z wypasionym bufetem! Szkoda, że wycieli scenę jak się bili ciastami!!!), samolot, a i jeszcze mieszkanie generała (sekretarka w bikini gratis)

Menu filmowe:

– świeże jajka w majonezie

– liczne ciasta

– racje żywnościowe w koncentracie

– czysty alkohol zbożowy

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

doktor-strangelove-kino-kuchnia5

Zapisz

Zapisz

Written by Diana Domin