Wystawa: Stanley Kubrick

stanley-kubrick-kino-kuchnia1

Wystawa Stanley Kubrick to dla mnie osobiście najważniejsza wystawa w sezonie. Coś co koniecznie trzeba zobaczyć.

Informacji o samym Stanleyu znajdziecie w sieci całą masę, więc ja się ograniczę do samych doznań związanych z wystawą. Przede wszystkim odkrywamy Kubricka fotografa, bo od tego to wszystko się zaczęło. Na wystawie znajdziemy masę jego zdjęć, zdjęć z nim, zdjęć z planów filmowy. Elementy scenografii z poszczególnych filmów oraz mnóstwo materiałów dodatkowych. Każda sala to oddzielny film, a w nim fragmenty scenariuszy z zapiskami, detale, rozpisane sceny, czy rozplanowanie kadrów. Przez salę z „Lśnieniem” muszę się przyznać przeszłam jakoś szybciej 😉 pomimo, że bardzo lubię sam film, to jednak…

stanley-kubrick-kino-kuchnia2

W sali z 2001: Odyseja Kosmiczna, można zobaczyć kamerę do przedniej projekcji i jednocześnie zobaczyć się samemu w filmie. Są też sztućce specjalnie zaprojektowane do filmu przez Arne Jacobsen’a.

Całość sprawia wrażenie bardzo dobrze zakomponowanej przestrzeni, każda sala dostarcza kolejnych zachwytów i czasem dreszczyku emocji. Do tego bardzo bogaty program wydarzeń towarzyszących (krakusy mają szczęście :)) Profesjonalnie zrobiona wystawa. Gratulacje dla organizatorów.

stanley-kubrick-kino-kuchnia

Na wystawie jest tyle szczegółów i ciekawostek, że nie sposób ją tak o przelecieć. Zaplanujcie sobie na nią bardzo dużo czasu. Ja tego czasu aż tyle nie miałam, więc czuję niedosyt, ale może jeszcze zdążę zobaczyć ją jeszcze raz.

Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Sala Wystaw Zmiennych, parter

Wystawa Stanley Kubrick, 4 maja 2014  –  14 września 2014

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

stanley-kubrick-kino-kuchnia3

Zapisz

Recommended Articles