W sumie bez zaskoczeń, no może poza Polską, bo aż dwie nominacje dla Idy, za film obcojęzyczny i zdjęcia, oraz dwa krótkie dokumenty „Nasza klątwa” i „Joanna”.

FILM

REŻYSER

SCENARIUSZ ADAPTOWANY

  • Jason Hall – „Snajper”
  • Graham Moore – „Gra tajemnic”
  • Paul Thomas Anderson – „Wada ukryta”
  • Anthony McCarten – „Teoria wszystkiego”
  • Damien Chazelle – „Whiplash”

SCENARIUSZ ORYGINALNY

AKTOR

  • Steve Carell, “Foxcatcher”
  • Bradley Cooper, “Snajper”
  • Benedict Cumberbatch, “Gra tajemnic”
  • Michael Keaton, “Birdman”
  • Eddie Redmayne, “Teoria wszystkiego”

AKTORKA

AKTOR DRUGOPLANOWY

  • Robert Duvall, “Sędzia”
  • Ethan Hawke, “Boyhood”
  • Edward Norton, “Birdman”
  • Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
  • J.K. Simmons, „Whiplash”

AKTORKA DRUGOPLANOWA

ANIMACJA

  • Don Hall, Chris Williams i Roy Conli – „Wielka Szóstka
  • Anthony Stacchi, Graham Annable i Travis Knight – „Pudłaki
  • Dean DeBlois i Bonnie Arnold – „Jak wytresować smoka 2
  • Tomm Moore i Paul Young – „Song of the Sea”
  • Isao Takahata i Yoshiaki Nishimura – „The Tale of the Princess Kaguya”

DOKUMENT

  • „CitizenFour”, Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy i Dirk Wilutzky
  • „Szukając Vivian Maier”, John Maloof i Charlie Siskel
  • „Last Days in Vietnam”, Rory Kennedy i Keven McAlester
  • „The Salt of the Earth”, Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado i David Rosier
  • „Virunga”, Orlando von Einsiedel i Joanna Natasegara

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT

  • „Cri­sis Ho­tli­ne: Ve­te­rans Press 1”, Ellen Go­osen­berg Kent i Dana Perry
  • „Jo­an­na”, Aneta Ko­pacz [PL]
  • „Nasza klą­twa”, To­masz Śli­wiń­ski i Ma­ciej Śle­sic­ki [PL]
  • „The Re­aper”, Ga­briel Serra Ar­gu­el­lo
  • „White Earth”, J. Chri­stian Jen­sen

FILM OBCOJĘZYCZNY

  • Ida”, Polska
  • Lewiatan”, Rosja
  • Mandarynki”, Estonia
  • Dzikie historie”, Argentyna
  • Timbuktu”, Mauretania

EFEKTY SPECJALNE

  • „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”
  • „Ewolucja planety małp”
  • „Strażnicy galaktyki”
  • „Interstellar”
  • „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”

MONTAŻ

ZDJĘCIA

  • „Niezłomny” – Roger Deakins
  • „Birdman” – Emmanuel Lubezki
  • „Mr. Turner” – Dick Pope
  • „Ida” – Ryszard Lenczewski, Łukasz Żal
  • „Grand Budapest Hotel” – Robert D. Yeoman

 

KOSTIUMY

  • „Grand Budapest Hotel” – Milena Canonero
  • „Inherent Vice” – Mark Bridges
  • „Tajemnice lasu” – Colleen Atwood
  • „Mr. Turner” – Jacqueline Durran
  • „Czarownica” – Anna B. Sheppard, Jane Clive

 

SCENOGRAFIA

  • Adam Stockhausen i Anna Pinnock – „Grand Budapest Hotel”
  • Maria Djurkovic i Tatiana Macdonald – „Gra tajemnic”
  • Nathan Crowley i Gary Fettis – „Interstellar”
  • Dennis Gassner i Anna Pinnock – „Tajemnice lasu”
  • Suzie Davies i Charlotte Watts – „Pan Turner”

 

CHARAKTERYZACJA

  • „Foxcatcher” – Bill Corso, Dennis Liddiard
  • „Grand Budapest Hotel” – Frances Hannon, Mark Coulier
  • „Strażnicy Galaktyki” – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

 

MUZYKA

  • Alexandre Desplat – „Grand Budapest Hotel”
  • Alexandre Desplat – „Gra tajemnic”
  • Hans Zimmer – „Interstellar”
  • Gary Yershon – „Pan Turner”
  • Jóhann Jóhannsson – „Teoria wszystkiego”

PIOSENKA

  • Shawn Patterson : „Everything Is Awesome” – „LEGO: Przygoda”
  • John Stephens i Lonnie Lynn: „Glory” – „Selma”
  • Diane Warren: „Grateful” – “Beyond the Lights”
  • Glen Campbell i Julian Raymond: „I’m Not Gonna Miss You” – “Glen Campbell: I’ll Be Me”
  • Gregg Alexander i Danielle Brisebois: „Lost Stars” – „Zacznijmy od nowa”

MONTAŻ DŹWIĘKU

  • „Snajper”
  • „Birdman”
  • „Hobbit: Bitwa pięciu armii”
  • „Interstellar”
  • „Niezłomny”

DŹWIĘK

  • John Reitz, Gregg Ru­dloff i Walt Mar­tin – „Snaj­per”
  • Jon Tay­lor, Frank A. Montaño i Tho­mas Varga – „Bird­man”
  • Gary A. Rizzo, Gregg Lan­da­ker i Mark We­in­gar­ten – „In­ter­stel­lar”
  • Jon Tay­lor, Frank A. Montaño i David Lee – „Nie­złom­ny”
  • Craig Mann, Ben Wil­kins i Tho­mas Cur­ley – „Whi­plash”

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

  • „Aya” – Oded Binnun, Mihal Brezis
  • „Boogaloo and Graham” – Michael Lennox, Ronan Blaney
  • „Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)” – Hu Wei, Julien Féret
  • „Parvaneh” – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger
  • „The Phone Call” – Mat Kirkby, James Lucas

 

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA

  • “The Bigger Picture”: Daisy Jacobs i Christopher Hees
  • “The Dam Keeper”: Robert Kondo i Dice Tsutsumi
  • “Feast”: Patrick Osborne i Kristina Reed
  • “Me and My Moulton”: Torill Kove
  • “A Single Life”: Joris Oprins

 

Zobacz rowniez:

Written by Diana Domin