Bardzo się cieszyłam kiedy znalazłam swoją pierwszą filmowo-serialową książkę, czyli Mad Men cookbook. Ciężar zapisywania i rozpracowywania serialu na kuchenne czynniki pierwsze został diametralnie zmniejszony. Jak się okazało nie jest to jedyna taka książka. Sława i chwała dla techniki, która dzięki kindle’om i innym elektronicznym kundlom pozwoliła mi zaopatrzyć się w trzy sekundy w tonę książek. Szkoda, że nie wszystkie są w tej wersji. Przed Wami przegląd książek kucharskich powstałych na podstawie filmów i seriali.

Julie & Julia: My Year of Cooking Dangerously

Film na podstawie książki/bloga czy książka na podstawie filmu. Legandarna Julia Child poddana obróbce przed Julie. Wszystkie przepisy z filmu znajdziecie właśnie tutaj.

81qB-kOWriL._SL1500_

The Bubba Gump Shrimp Co. Cookbook: Recipes and Reflections from FORREST GUMP

 O filmie Forrest Gump chyba nie trzeba nikomu opowiadać, bo każdy go widział przynajmniej raz. W książce znajdziecie głównie przepisy krewetkowe ale nie tylko (shrimp kabobs, kreolskie, shrimp gumbo, shrimp cocktail). Jak mówiła mama Foresta: “You never know what you’re gonna get.”  Dzięki tej książce poznacie krewetkową tajemnicę rodziny Gump’ów.

Bubba Gump Shrimp Co.

The H0BBIT Cookbook

Niespotykane jedzenie bohaterów Hobbita i Władcy Pierścieni. Potrawy z urodzin Bilbo, słynne śniadanie, obiad z elfami czy inne smakowitości. Ponad 111 przepisów na nie jedną podróż, nawet do tą do dużego pokoju przed telewizor 😉 

51pKRazrxuL

The Pride and Prejudice Movie Cookbook

Jeśli jednak bardziej Was kręcą dania z epoki, to powinniście sięgnąć po książkę kucharską oparta na filmie Duma i Uprzedzenie. Znajdziecie tam przepisy na „A Traditional Tea Party at Pemberley” i „A Cocktail Party for the Ball at Netherfield Hall” oraz wiele innych. Przepisy z komentarzami przybliżą Wam kuchnię i zwyczaje kulinarne z czasów Jane Austen.

51YAqELocpL

The Tuscan Sun Cookbook: Recipes from Our Italian Kitchen

Pamiętacie przepiękny film pod Słońcem Toskanii? Uwielbiam go! Kiedy nie mogę już doczekać się lata, wrzucam sobie film i od razu mi lepiej. Nikogo nie trzeba przekonywać jak pyszne jest włoskie jedzenie, a dzięki tej książce kucharskiej możecie się nim rozkoszować wręcz filmowo.

“Tuscan food tastes like itself. Ingredients are left to shine. . . . So, if on your visit, I hand you an apron, your work will be easy. We’ll start with primo ingredients, a little flurry of activity, perhaps a glass of Vino Nobile di Montepulciano, and soon we’ll be carrying platters out the door. We’ll have as much fun setting the table as we have in the kitchen. Four double doors along the front of the house open to the outside—so handy for serving at a long table under the stars (or for cooling a scorched pan on the stone wall). Italian Philosophy 101: la casa aperta, the open house.”

61UNFKs9IOL

The Casablanca Cookbook: Wining and Dining at Rick’s

Coś dla miłośników klasyki i czarnobiałych filmów. Znajdziecie to przepisy z chwytającymi za serce każdego kulinarno-filmowego fana tytułami: „Here’s Looking at You, Kid” Champagne cocktail; Ilsa’s Honey Almond Gazelle Horns; Yvonne’s Spicy Chick Pea Fritters; Play It, Pear Flan; Sam’s Cocoa Cinnamon Kisses and Casablanca Couscous Salad. Na romantyczne kolację i nie tylko jak znalazł. Mieszanka marokańskiej kuchnia i amerykańskiego stylu. Bądź jak Humphrey Bogart i Ingrid Bergman.

51MAr5+ugdLJuż niebawem kolejne książki, ale też i przykładowe przepisy z tychże fascynujących kulinarno-filmowych książek kucharskich. A tymczasem moja kolekcja książek kucharski na Pintrescie.

Written by Diana Domin