Ramen Girl

ramen-girl

Będziecie potrzebowali bardzo dobrego rosołu/ zupy/ Ramen 'u, żeby dotrwać do końca filmu, ale jeśli już na taki traficie lub zrobicie sobie sami, to będzie Wam wszystko jedno co ta Brittany Murphy wyczynia.

Ramen Girl jest niestety bardzo słabym romantycznym filmem, ale warto go obejrzeć dal samej zupy, czyli słynnego Ramenu i kilku światłych kwestii na jego temat.

Nasza bohaterka Abby przyjeżdża do Tokio za chłopakiem, chłopak ją zostawia, ona tonie we łzach, widzi magiczne światełko w pobliskim Ramen Shop i postanawia ta pójść. Mokra i obsmarkana nie rozumie ni w ząb japońskiego, więc pomimo zamkniętej knajpy dostaje miskę zupy. Na drugi dzień postanawia tam pracować. Przechodzi tzw. ciężką szkołę życia sprzątając lokal, a każdy kto choć raz pracował w knajpie (mnie się trafiło na studiach i na dodatek na greckiej wyspie), wie, że co pokazali to beczka śmiechu. Dobrze, ale wiadomo o co chodzi. Jest sensei i jest uczeń.

„Uczyć Ramen? Najpierw dorośnij.”

ramen-girl1

A teraz trochę o samej potrawie. Niby nic, a jednak esencja wszystkiego. Rosół gotowany na wieprzowinie i kurczaku, z dodatkiem makaronu. Dodatki zależą już od wyobraźni kucharza.

„Miska Ramenu jest samo-zawierającym się wszechświatem z życiem z morza, gór i ziemi. Wszystkie egzystują w idealnej harmonii. Harmonia jest esencją. To co trzyma wszystko razem to rosół. Rosół daje życie Ramenowi.”

Jak można się domyśleć, Abby partaczy zupę wielokrotnie i pomimo dopracowanej techniki jej rosół jest do kitu. Nauczyciel (grubianin zresztą straszliwy) zabiera ją do swojej matki, która jako światła i mądra kobieta, ma radę na wszystko:

ramen-girl3

„Gotujesz głową. Twoja głowa jest pełna zgiełku. Musisz nauczyć się gotować z cichszego miejsca, głęboko wewnątrz ciebie.”

„- Każda miska Ramenu, którą przygotowujesz jest darem dla Twojego klienta. Jedzenie, które podajesz swoim klientom staje się ich częścią. Zawiera Twoją duszę. Dlatego Twój Ramen musi być wyrazem czystej miłości. Darem z Twojego serca.

– Ale ja nie wiem co to miłość. Jedyne co mam to smutek i żal.

– Zacznij umieszczać swoje łzy w rosole”

Wszystko byłoby ok, tylko to jak ona infantylnie się zachowuje psuje cały film. W sumie gdyby ją usunąć, byłby całkiem w porządku. Co było potem i co było z boku tego gotowania, czyli romanse itp. (bo to zawsze też musi być), to już zobaczcie sobie sami. Wniosek jest jeden Ramen jest genialną zupą i mogę ją jeść na okrągło. Tutaj znajdziecie mój zeuropeizowany przepis 🙂

 ramen-girl4

Recommended Articles