Mam nadzieję, że moje wielkanocne filmy przypadną wam do gustu i wypełnią momenty bez rodziny, albo ucieczki z premedytacją przed rodziną. Tak czy owak warto obejrzeć coś fajnego z wyboru niż zdać się na telewizyjną papkę.

Wielkanocne filmy nie są łatwe do znalezienia i wyboru, ponieważ nie obrażają niczyich uczuć religijnych większość z nich jest bardzo prymitywna i nie dostarcza ani przesłania na poziomie, ani walorów artystyczny. Są jednak perełki, które obejrzeć trzeba niezależnie od wiary.

Kolejność wg daty premiery:

easter-parade-5

ep1

Parada wielkanocna (Easter Parade) 1948

Jedyny wesoły film z całego zestawu, bo w zasadzie z Wielkanocą zetkniecie się na początku i na końcu filmu. A poza tym taniec, śpiew, Fred Aster, Judy Garland. Partnerka taneczna Astera postanawia zacząć solową karierę, więc musi znaleźć na jej miejsce godną następczynię. Pierwsze przesłuchanie jest oczywiście w Niedzielę Wielkanocną. A rzecz dzieje się w moim ukochanym Nowym Jorku. Oglądam go w każde święta. Najlepszy musical ever!

benhurhestonboyd

ben-hur-chariot-race-charlton-heston-1408704016-article-0

Ben Hur 1959

Jeden z rekordzistów jeśli chodzi o ilość Oscarów. Otrzymał aż 11 statuetek i do dzisiaj jest jednym z najlepszych filmów w historii kina. Juda Ben Hur jest żydowskim księciem. Jego przyjaciel Messala prosi go o pomoc w zdławieniu rebelii, ale ten odmawia, przez co zostaje uwięziona jego siostra i matka, a on zostaje wysłany na galery. W filmie główny bohater spotyka na swojej drodze Chrystusa dwukrotnie (akcja filmu dzieje się przed i w trakcie sądu i ukrzyżowania Chrystusa).

JesusChristSuperstar Last Supper

jesus-christ-superstar

Jesus Christ Superstar 1973

Film powstał na podstawie musicalu Andrew Lloyd Webbera o tym samym tytule i przedstawia ostatnie dni z życia Jezusa. Często jest mylnie określany musicalem, a jest to “rock opera”. Wszystkie kwestie są śpiewane, a nie jak w musicalu piosenki plus mówione dialogi. Wspaniała muzyka plus klimat lat 70tych!

ltoc

last-temptation-of-christ_judas

Ostatnie Kuszenie Chrystusa (The Last Temptation of Christ) 1988

Życie Jezusa oparte na powieści Nikosa Kazantzakisa, zekranizowane przez samego Martina Scorsese. Niesamowita historia przedstawiająca Jezusa, jako człowieka zmagającego się z ciężarem swojego przeznaczenia i ciągłymi wyborami, które nie są łatwe. W rolach głownych Willem Dafoe i  Harvey Keitel.

Ceia-pascal-11

The-Passion-of-the-Christ-Movie-Last-Supper-600x353

Pasja (The Passion of the Christ) 2004

Tym razem Mel Gibson pokazuje nam ostatnie 12 godzin Jezusa oraz ukrzyżowanie. Na ekranie zobaczycie: Jim Caviezel, Monica Bellucci, Maia Morgenstern. Reżyser stawia na realizm w każdym aspekcie, nie szczędząc też na brutalnych scenach, których jak sami wiecie w tych dwunastu godzinach nie brakuje.

To tyle ode mnie. Mam nadzieję, że coś dla siebie wybierzecie. A tymczasem życzę wam zadumy przed i radości i szczęścia po.

WychodzęPoNapisach

Diana

😉

Written by Diana Domin