judy-garland-new-york-1961

‚I tried my damnedest to believe in the rainbow that I tried to get over and I couldn’t. SO WHAT!’

Judy Garland to jedna z najsmutniejszych historii Hollywood. Niby zdawałam sobie do tej pory sprawę z tego jak przedmiotowo podchodzą wytwórnie filmowe do swoich gwiazd, ale ta historia mocno mnie poruszyła. A wbrew pozorom, historia dotyczy również, albo przede wszystkim jedzenia.

Kto z was nie zna piosenki Over the Rainbow, albo nie widział Czarnoksiężnika z Oz? Jeśli nie, to natychmiast musicie to nadrobić, ale wierzę w was i jestem pewna, że widzieliście.

Judy Garland rozpoczęła karierę sceniczną już jako dziecko i jako dziecko zostało zmuszona do zagłodzenia się dla magii ekranu. Ta mała słodka dziewczynka “Baby” Gumm, która robiła wrażenie już od drugiego roku życia, przeżyła piekło na ziemi. Ponad 70 lat od premiery Czarnoksiężnika z Oz, a mnie wciąż szokują takie informacje. Zachwycamy się patrząc jak pięknie śpiewa i wędruje żółtą ceglaną drogą, udziela się wspaniały nastrój dzieciństwa, dzieciństwa którego ona nie miała.

Miała trzynaście lat kiedy jako Frances Gumm trafiła na casting do Louisa B. Mayera właściciela MGM. Była słodką mała dziewczynką z niesamowitym głosem, ale też ze słodką okrągłą buzią. Jej pierwszym filmem dla wytwórni było “Pigskin Parade”, po którym oczywiście nie omieszkali jej powiedzieć, że wyglądała jak “mała tłusta świnka z warkoczykami”. Na planie miała ścisłą dietę i nie było mowy, żeby zjadła cokolwiek poza tym co jej podawano. Zabierano jej nawet jedzenie sprzed nosa. A ona wciąż była dzieckiem i jak dziecko marzyła o lodach, czekoladzie i innych smakołykach. Tymczasem przyzwyczajano ją do wiecznego głodu.

Vintage Photos Of Celebrities Eating (17)

Rok przed nakręceniem Czarnoksiężnika z Oz menadżerowie wysyłali sobie notki co w temacie jedzenia, mała gwiazda zbroiła, np.: “Judy wymknęła się między 7 a 8 i wypiła shakea”, albo “Garland utyła 10 funtów. Przerobić kostiumy”. Nawet przejmujące wykonanie You Made Me Love You w filmie Broadway Melody z Clarkiem Gable nie pomogło. Jakiś czas po tym jeden z producentów powiedział, że jest tak gruba, że wygląda jak potwór. To najokrutniejsze co można powiedzieć dziecku…

Kiedy była już dorosła, jej dzienna konsumpcja składała się z czarnej kawy, rosołu, papierosów i pastylek co cztery godziny na pohamowanie apetytu.  Chudła bardzo, ale kiedy tylko zaczynała jeść jej waga szybowała. Tak było kiedy rozstała się z wytwórnią, niestety problemy z jedzeniem i uzależnienie od leków zostały. Tylko na lekach była wstanie zapomnieć o napadach głodu. Studia filmowe często stosowały podobnie jak z Judy, mieszankę leków (np. amfetamina) pobudzających i usypiających. Sterując swoimi podopiecznymi, a właściwie z ich punktu widzenia produktami. Inna sprawa, że Judy była dzieckiem i to nie powinno w ogóle mieć miejsca.

tumblr_mx5df9EWDW1r1ad86o1_500

Do kompletu była jeszcze matka z kosmosu, która pozwalała na to wszystko, a wręcz pomagała producentom. Dla niej Judy Garland była żyłą złota również. I tak zaczął się upadek jednej z najwspanialszych gwiazd. Uzależnienie od leków, problemy z jedzeniem, depresja, samotność, skrobanka (na życzenie MGM),  wykorzystywanie przez mężów i współpracowników, próby samobójcze, cały świat umówił się, żeby utrudnić jej życie. A fani… fani ją kochali, tłumy szalały za każdym razem kiedy się pojawiała, mało kogo tak ubóstwiano jak ją. Nie wiedzieli niestety co dzieje się, gdy kurtyna opada, a światła gasną. Ten niesamowity, cudowna kobieta stała się odpadem Hollywood. Trudno uwierzyć w to co z nią wyczyniano i do czego to doprowadziło, bo niestety pomimo całej miłości do dzieci, wywarło to na nich ogromny wpływ. Co sami możecie zobaczyć na przykładzie Lizy Minnelli, jednej z jej córek. Gwiazda, która uwielbiała cała Ameryka, w Polsce jest trochę zapomniana, a nie słusznie. Warto o niej pamiętać, warto oglądać z nią filmy, jak choćby wspominana przeze mnie niedawno Wielkanocna Parada, czy jeden z jej najlepszych filmów Narodziny Gwiazdy.

Ogromnie polecam wam film o Judy Garland z punktu widzenia jednej z córek (nie Lizy Minnelli) Lorny Luft, Life with Judy Garland: Me and My Shadows z genialną rolą Judy Davis.

tumblr_mdwindtFKO1rxrjjeo1_500

Written by Diana Domin