body_cialo2

Body / Ciało jest jak to u Szumowskiej wyciąganiem naszych lokalnych brudów bez owijania w bawełnę, ale też bez epatowania, tym razem więcej czarnego humoru niż dramatu.

O mojej sympatii do Szumowskiej wspominałam nie raz, pisałam też od innym jej filmie Sponsoring. A śledzę jej twórczość od filmu 33 sceny, który był dla mnie ogromnie ważnym filmem z powodów osobistych i od tamtej pory zawsze jestem ciekawa, co tym razem będzie rozbierać na części.

Body / Ciało jest historią ojca (Janusz Gajos) i córki (Justyna Suwała), którzy nie radzą sobie po śmierci żony/matki. Próbuje im w tym pomóc terapeutka/medium (Maja Ostaszewska).

body_cialo1 body_cialo

Wbrew pozorom ten film jest bardzo w temacie jedzenia, jest wręcz elementarzem z symboliki jedzenia. Nie mam pojęcia czy twórcy mieli taki zamysł, ale ja dla potrzeb kina i kuchni dopatruję się czegoś więcej. Jedzenie jest tu ogromnym nośnikiem emocji, zarówno tych dobrych jak i złych. Jest wskaźnikiem relacji, idealnie pokazuje podstawową charakterystykę postaci.

Mieszają się ze sobą ciała martwe, chude i astralne, nagie i ukryte.

Ojciec (prokurator), gruby, je co popadnie, dużo pieprzy, bo jak twierdzi, wtedy da się zjeść wszystko. Zapija to jeszcze dużą dawką alkoholu. Nie ma problemu ze zjedzeniem flaków w barze dworcowym po oględzinach zwłok. I jeszcze ta córka, która wg niego na złość mu wszystko robi i ciągle rzyga.

body_cialo4 body_cialo3

Córka, chuda jak patyk, bulimiczka. Jej też jest wszystko jedno co je. Wrzuca w siebie ogromne ilości, potem wszystko zwraca. W szpitalu jest mocna scena gdy nie chce jeść, a to co zostało na jej talerzu zostaje zmiksowane w blenderze i zamiast normalnego jedzenia ma na talerzu papkę. I jak tu zjeść coś co już wygląda jakby to ktoś zwymiotował.

Terapeutka, zwykła kobieta, ale jak to mówią po przejściach, zaniedbana, wygląda jak starsza pani. Lekko szurnięta, karykaturalna postać z wielkim psem w małym mieszkanku w bloku. Przez seanse spirytystyczne leczy swoje traumy i wydaje jej się, że pomaga innym, ale czy tak jest?

body_cialo6 body_cialo5
Wszystko do dotyka ciała, niszczy go. A jednocześnie ciało służy za tarczę, za element do bicia, osłona przed prawdziwym światem, byle tylko nie dotykać duszy, byle nie zaglądać do środka. Ciało jest tym co widzimy najpierw, jest takie jak je traktujemy. Szumowskiej udaje się w mądry sposób pokazać to wszystko unikając banału i pouczania, a nawet delikatnie obśmiewając.

Zapisz

Zapisz

Written by Diana Domin