stranger_things3

Na początek w skrócie o czym jest serial Stranger Things. Akcja dzieje się dokładnie 1983 (pierwszy sezon) w małym miasteczku Hawkins w Indianie. Fabuła kręci się wokół grupy dzieciaków (około 12 lat), którym w niewyjaśnionych okolicznościach znika kumpel. Spotykają na swojej drodze tajemniczą dziewczynkę El (Eleven) z super mocami.

Kto by się spodziewał, że w takim serialu tyle przysmaków. Oczywiście mamy przegląd klasycznej kuchni amerykańskiej w latach 80tych. Jajecznica na śniadanie, mięso z warzywami na obiad, hamburgery i frytki w jadłodajniach.

W zasadzie największym jadakiem w tym serialu jest El (Eleven) czyli jedna z dziecięcych bohaterek. Jej pierwsze normalne jedzenie, za które wręcz dała się oswoić, były frytki i hamburger. Potem do przysmaków doszły słynne w latach 80tych mrożone gofry Eggo Waffles firmy Kellogg’s, których nazwa pochodzi od ich jajecznego smaku. Tak przypadły młodej do smaku, że wręcz dokonała małej napaści na sklep spożywczy.

stranger_things7 stranger_things4

Do kompletu na koniec doszedł jeszcze budyń czekoladowy w puszkach, nie wymagający trzymania w lodówce. Znawcy twierdzą, że był to najlepszy budyń czekoladowy w historii.

W przelocie oczywiście jak policjant (w tym wypadku szeryf) to i pączek (donut) musi też być.

A tak poza tym, to pomimo różnicy terytorialnej, bardzo przyjemnie było się zanurzyć w czasach swojego dzieciństwa i znów być trochę dzieckiem. Przypomnieć sobie jak to było grać cały dzień w Dungeons & Dragons, jeździć na rowerze i nie mieć zmartwień.

stranger_things6

Idealnie wpisuje się w ostatni trend albo odgrzewanych kotletów czyli robienia np. kontynuacji Archiwum X, albo właśnie bazowania na wspomnieniach np. ostatnie Gwiezdne Wojny. Co by nie mówić zabieg udany. Bardzo dobrze dobrane gadżety z epoki, klimat rodem z Goonies, E.T.. A cała reszta to już Steven King. Jeśli lubicie jak ja, przepadniecie. Fani oczywiście jak to fani, oczywiście dopatrzyli się ogromnego podobieństwa brata Williego do młodego Stevena Kinga. Przypadek? I don’t think so ;))))

Jest też królowa lat 80tych i 90tych czyli Winona Ryder, jak wisienka na torcie.

Za całym wydarzeniem stoją Duffer Brothers, bliźniacy zresztą, którzy specjalizują się w tego typu produkcjach. Jest to ich drugi serial we współpracy z Netflixem.

stranger_things1

stranger_things

stranger_things5

Written by Diana Domin