Co było pierwsze jajko czy kura czyli Proces siódemki z Chicago

Proces siódemki z Chicago to porywający dramat sądowy, z dużą ilością faktów, ciekawymi dialogami, zabawnymi tekstami. A przede wszystkim z barwnymi i wyrazistymi postaciami. Na uwagę zasługuje szczególnie Sasha Baron Cohen jako Abbie. Film opowiada o wydarzeniach z 1968 roku, kiedy to pokojowe demonstracje podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej przerodziły się w zamieszki z policją. Organizatorów oskarżono o spisek, którego następstwem był właśnie słynny proces.

Proces siódemki z Chicago to dopiero drugi film wyreżyserowany przez Aarona Sorkina. Bardziej znany jest ze znakomitych scenariuszy filmowych min. do: Moneyball, Ludzie Honoru (pierwotnie sztuka), The Social Network. W jego dorobku znajdują się też scenariusze do serialu Newsroom i Prezydencki Pocker (The West Wing).

A co z tym jajkiem?

Jajko pojawia się na samym początku jak pałeczka w sztafecie, przekazując slapstickowego ducha. W stronę idących na salę sądową Rubina (Jeremy Strong, Sukcesja) i Abbiego, ktoś rzucił jajkiem, okazując w sposób klasyczny swoją dezaprobatę dla nieokrzesanych hippisów. Jakimś cudem Rubinowi udaje się to jajko złapać i co najważniejsze, nie rozgnieść. Jajko staje się przez to specyficznym symbolem przezwyciężenia trudnej sytuacji, nie poddania się systemowi, talizmanem na “szczęście”, z którym koniec końców Rubin nie wie co zrobić.

Jajko ponownie pojawi się w dialogu między Rubinem i młodą kobietą w barze, która opowiada mu czerstwy dowcip:

Why do they only eat one egg for breakfast in France? Because in France, one egg is un oeuf.”

Co ciekawe, źe ten sam żart Sorkin wykorzystał w innym scenariuszu 20 lat temu. Chodzi o The West Wing zwane u nas niefortunnie Prezydencki Poker. W obu przypadkach rozmówcy są mocno skonsternowani i raczej się nie śmieją. 

Jajo jajem, ale czy to co się dzieje u nas isn’t un oeuf?

I na zakończenie jeszcze jeden cytat genialnie podsumowujący proces: 

“Możliwe, że w Chicago było siedmiu demonstrantów, którzy prowadzili 10 000 policjantów w cywilu?”

Inne jajka filmowe tutaj i tutaj.

Źrodło: Netflix

Recommended Articles