AMARETTI – włoska nazwa na makaroniki, ostre i chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Te małe ciasteczka powstały w Wenecji we Włoszech w okresie renesansu. Robi się je z migdałów lub marcepanu, cukru i białka; mogą być o smaku czekoladowym lub z dodatkiem likierów. Są często podawane do kawy, słodkich win deserowych i likierów.

ANGEL FOOD CAKE – rodzaj ciasta biszkoptowego, pochodzący z północnej Ameryki, zdobył popularność w XIX wieku. Nazwę zawdzięcza swojej delikatności i kolorowi, ponieważ ciasto z powodu dużej ilości białek (około 10) jest białe. Podobno bardzo popularne na stypach.

BANANA SPLIT – amerykański deser lodowy wymyślony w 1904 roku, składa się z przepołowionego na pół banana i trzech gałek lodów: waniliowe, truskawkowe i czekoladowe. Waniliowe polewa się syropem ananasowym, a pozostałe truskawkowym i czekoladowym. Całość udekorowana bitą śmietaną, orzechami włoskimi i wiśniami karmelizowanymi w likierze.

BEMAR – od bain-marie – dosłownie znaczy „kąpiel Marii”, a chodzi o delikatny sposób podgrzewania. Wyjaśnienia terminu w encyklopedii „Gastronomique”, że nazwa pochodzi od imienia Marii, siostry Mojżesza zajmującej się alchemią, lub Marii, matki Chrystusa, co ma być odwołaniem do jej delikatności. Naczynie z jedzeniem umieszczone jest w innym, napełnionym gorącą wodą, zazwyczaj zaopatrzonym w grzałkę. (źródło: wysokie obcasy)

BISCOTTI – znane również jako biscotti di Prato lub cantuccini, dwukrotnie pieczone ciastka pochodzące z miejscowości Prato. Po pierwszym upieczeniu kroi się je w plastry i piecze jeszcze raz. Przygotowywana z orzeszkami pinii oraz migdałami. Są suche i chrupiące, bardzo dobrze się przechowują. Podawane jako deser do kawy, win i likierów.

Brioche, brioszka – francuskie śniadaniowe ciasto drożdżowe, pieczone w formie bułeczek z charakterystycznym „czopem” na wierzchu. Ciasto zawiera stosunkowo dużą ilość masła i jajek, a minimalną ilość cukru. Występuje w wielu wersjach regionalnych.

CONFIT – (z fr. – konserwować) To sposób przygotowywania mięsa i konserwowania go w tłuszczu. Po wcześniejszym zamarynowaniu w ziołach, mięso gotowane jest w tłuszczu, a następnie odstawiane w chłodne miejsce. Ta metoda konserwowania wpływa również na jakość mięsa, dzięki niej staje się bardziej kruche i delikatne. (źródło: kuchnia +)

CORNED BEEF wołowina konserwowa; wołowina peklowana (solona wołowina)

CHEF’S SALAD – sprawdź SAŁATKA SZEFA

2 komentarze

Comments are closed.