Fotografia kulinarna jest chyba najbardziej przykuwającą uwagę fotografią. Im bardziej pracują nasze ślinianki, tym zdjęcie jest lepsze. Te soczyste mięsiwa, chrupiące skórki na chlebie, parujące zupy, desery od których nie możemy oderwać wzroku.

Czym byłyby książki kucharskie bez zdjęć, albo magazyny kulinarne, filmy i programy, menu w restauracjach. Jemy oczami i jest to stwierdzone naukowo, więc jeśli próbujemy sprzedać cokolwiek związanego z jedzeniem, czy  swoją restaurację, kawiarnię, przepisy, produkowane przetwory, ciastka, makarony, chleby, nie możemy obejść się bez dobrych zdjęć. Koniecznie dobrych, bo z dwojga złego lepszy już brak zdjęcia niż kiepskie zdjęcie, które tylko zniechęci, zamiast zachęcić do spróbowania tego co mamy do zaoferowania. To trochę jak fotografowanie gwiazd filmowych, tylko w naszym wypadku tą jaśniejącą gwiazdą jest potrawa. Więc pamiętajmy, żeby jej nie przysłonić nadmiarem rekwizytów.

Każdy fotograf kulinarny ma swój styl, swój sposób fotografowania, więc warto wybrać takiego, który podkreśli walory akurat waszego stylu gotowania czy serwowania dań. Najchętniej fotografuję przy świetle dzienny, które dodaje jedzeniu pewnej kameralności i bliskości. Nie stronię od lamp błyskowych, jeśli zachodzi taka potrzeba, wykonuję zdjęcia katalogowe lub do menu. Wszystko zależy co chcemy sfotografować i do czego te zdjęcia wykorzystać, ale bez dwóch zdań, muszą na nich być apetycznie przedstawione potrawy. Nie mam mowy o zwiędłych liściach, wystygłej zupie, czy wyschniętym cieście.

Fotografia kulinarna i jej fantastyczne efekty to zasługa całego teamu, genialnego kucharza, stylisty i fotografa. Przy poniższych zdjęciach tym całym teamem byłam tylko ja, ale wkrótce dorzucę do tej strony oddzielny zestaw z pracą zespołową.

Zapraszam Was do obejrzenia mojego portfolio z fotografia kulinarna podzielonego na różnego rodzaju dania: słodkości, konkret, zupy, napitki i składniki.

Firmy, restauracje, blogi, portale kulinarne, wydawnictwa potrzebujące fotografii kulinarnej zapraszam do kontaktu: biuro@dianadomin.com i na moją główną stronę: dianadomin.com

FOTOGRAFIA-KULINARNA