Mystic Pizza, nowe życie i kawałek nieba

Mystic Pizza

Mystic Pizza to ponadczasowy film i jedzenie. Historia trzech dziewczyn z małego miasteczka pracujących w pizzerii Mystic Pizza, pragnących innego życia.

Film „Mystic Pizza” to amerykańska komedia romantyczna z 1988 roku, wyreżyserowana przez Donalda Petrie. Akcja filmu toczy się w małym miasteczku Mystic w stanie Connecticut i skupia się na trzech młodych dziewczynach pracujących w miejscowej pizzerii.

„… inne ciuchy, ta sama śpiewka…”

Główne bohaterki to siostry Kat (Annabeth Gish) i Daisy (Julię Roberts), które pracują razem w pizzerii „Mystic Pizza”. Kat odpowiedzialna i ambitna, zaczęła studia na Yale, jej siostra Daisy bardziej wyluzowana i lubiąca się zabawić, szuka księcia z bajki. A trzecia Jojo (Lili Taylor), staje przed poważną decyzją dotyczącą jej dotychczasowego związku. Wszystkie trzy łączy chęć ucieczki ze znienawidzonego miasteczka.

„W małżeństwo warto się pakować, tylko po to, żeby stąd zwiać.”

Co ciekawe, „Mystic Pizza” to prawdziwa pizzeria, mieszcząca się przy 55 West Main St. w Mystic, Connecticut. Zainspirowała scenarzystkę Amy Holden Jones do napisania historii. Miasteczko jest położone nad Mystic River i utrzymywało się głównie z połowu krabów, homarów i innych darów mórz i oceanów. Co oczywiście zostało uwzględnione w filmie, nie tylko na talerzach, ale i w jednym szykownym samochodzie. Miejsce to przyciągało po II wojnie światowej najwięcej portugalskich imigrantów. Nie dawało jednak możliwości na jakikolwiek rozwój i zmianę swojego małomiasteczkowego losu. A praca w pizzerii (nawet z najlepszą pizzą ever) żadnej z dziewcząt, nie jawiła się jako świetlana przyszłość.

Krótka historia pizzy

Prawdopodobnie była znana już w starożytnej Grecji, nie w takiej formie jak teraz, były to placki smarowane oliwą, czosnkiem i ziołami. Kiedy do Europy sprowadzono pomidory, stały się jej nieodłącznym składnikiem. Najsłynniejsza pierwsza pizza powstała w 1889 w Neapolu. Przygotował ją kucharz na cześć królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej. Podstawowymi składnikami były: pomidory, mozzarella i bazylia, czyli narodowe barwy Włoch. Nazwa pochodzi oczywiście od imienia królowej: Margherita.

Koneserzy pizzy

Homary przewijają się we wszystkich posiłkach w filmie, między innymi w domu rodzinnym dziewcząt (pewnie na co drugim obiedzie). Lodówka pełna jest homarów. Stąd Daisy nie była zachwycona kiedy na wystawnej kolacji w domu jej bogatego chłopaka zaserwowano homary. Choć jak sami twierdzili są koneserami pizzy. Zresztą nie tylko to ją bulwersowało, ale to jej złoty chłopak w gwałtowny sposób zakończył kolację, ściągając obrus.

„Czarny makaron z sosem dalmatyńskim, nie pytajcie co to i nie próbujcie tego. ” – Hector Peszek i jego kącik kulinarny

W tej scenie jest jeszcze jeden ważny moment. Debiut filmowy Matta Damona, który gra brata Charliego. Wypowiedział jedno zdanie: „Czy ktoś chce moje zielone?” Miał na myśli tomalley, czyli rodzaj pasty, tłuszczu z homara. Ta masa wewnątrz homara jest częścią układu pokarmowego skorupiaka. Nazywana jest wątrobo-trzustką. W tej części Stanów uznawana jest za przysmak. Często dodaje się ją do zup i sosów, żeby zagęścić ich konsystencję.

Tymczasem pizzeria boryka się z problemami finansowymi poza sezonem turystycznym. Nie pomaga wybitna pizza mystic, z portugalskimi przyprawami z Algave, z receptury przekazywanej od pokoleń.

„To nasza tradycja, a z tradycją się nie igra.”

Dziewczęta przeżywają miłosne rozczarowania, od żonatych, bogatych i konserwatywnych chłopaków. Krytycy doceniają mistyczną pizzę, a życie toczy się dalej swoim torem.

„Zamówiłem specjalność zakładu pizzę mystic. Rzeczywiście mistyczne doznanie. Doskonałe zachowanie proporcji sera i pomidorów. I przyprawy której nie potrafiłem rozpoznać.” – Hector Peszek życzy Państwu bon apetite!

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów z kina, VOD, streamingów (Netflix, HBO Max, Prime Video, Disney+, AppleTV), zapraszam do zapisania się na mój NEWSLETTER (ekskluzywne treści), obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się wpis lub przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

Przepis na: Pizza Margherita

O najbardziej „pizzowej” dziewczynie czyli Julii Roberts

ps. 2 W filmie mamy aż troje debiutantów Julię Roberts, Lily Taylor i Matta Damona.

Mystic Pizza, 1988, reżyser: Donald Petrie

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Rekomendowane artykuły