TESS

– Lubisz truskawki?– Jeśli są dojrzałe.– Tutaj są dojrzałe.

 Sezon truskawkowy można uznać za rozpoczęty. A jak truskawki i film, to przychodzi mi tylko jedno do głowy – Tess. Jak ona jadła tą truskawkę… mmm Przepiękna Nastassja Kinski. Nikt piękniej, delikatniej  i tak nieśmiało nie jadł truskawek.. Jak on ją kusił i uwodził… Zawsze gdy zaczyna się sezon na truskawki przypomina mi się ta scena. Nastassja w ciepłym świetle lata, Nastassja w zachodzącym świetle… piękno w czystej postaci..

tess-kino-kuchnia01

Film sam w sobie nie jest niestety tak pogodny i ciepły jak jego początek. I niewiele już potem z tej truskawkowej niewinności i błahostek lata, kokard, wstążek i kapeluszy. Potem ból, cierpnie, ciężka praca. A po pracy solidne jedzenie. Jest jeszcze jedna warta uwagi scena, kiedy chłopi po skończonym dniu pracy przy żniwach, zasiadają do posiłku. Wyciągają bochny chleba, kroją pajdy i nakładają na nie masło zmieszane z serem. Czuć przed ekranem zapach świeżo skoszonego zboża i chleba… To proste jedzenie przewija się jeszcze w kilku miejscach, a mnie przypominały się wakacje u babci. Dojenie krów, ciepły chleb, kiszka, ganianie za kurami. Wakacje z dzieciństwa zawarte w jednym filmie 🙂

– Jutro Londyńczycy będą pili nasze mleko.
– Ale rozwodnione.

I jakbym słyszała te dialogi sprzed lat:

– Dziś krowy nie dają tyle mleka co zawsze.
– To dlatego, że mamy wśród nas nowicjusza.
– Mówią, że wtedy mleko napływa do rogów.

A kiedy z mleka nie chce się zrobić masło, mówili, że ktoś jest zakochany 😉

tess-kino-kuchnia02

I chyba jedno z piękniejszych wyznań miłosnych … przy dojeniu krów.. serio … mnie to łapie za serce 🙂 A może to urok Nastassji  powoduje, że wszystko co robi i w jakimkolwiek otoczeniu się nie znajdzie staje się piękniejsze. Wcale się nie dziwię Romkowi Polańskiemu J W tym roku po wielu latach razem pokazali się na festiwalu w Cannes.

 

Zresztą, mam słabość do filmów kostiumowych i już 😉 Wątpiącym i wahającym się przed obejrzeniem tego pełnego pięknych zdjęć romansidła, podpowiem, że film zdobył trzy Cezary i sześć nominacji do Oscara, a Nastassja Kinski otrzymała Złotego Globa za najbardziej obiecująca nową aktorkę, ale określano go też „świetnym dokumentem o mleczarstwie w XIX wieku” 😉 i coś w tym jest. Jeśli nie cały to zobaczcie chociaż początek, może Was wciągnie.

 „Szczęście zaostrzyło mój apetyt. Umieram z głodu”

Tess, 1979, reż. Roman Polański

Film oparty na powieści Thomasa Hardy

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Recommended Articles