Podwodne Życie ze Stevem Zissou

You really think it’s cool for you to hit the sauce with a bun in the oven?

PODWODNE ZYCIE ZE STEVEM ZISSOU: I po raz kolejny wychodzi na to że w filmach warto grać Niemca 😉

Zacznijmy od początku. Czytaliście Moby Dicka, wiecie kto to Jacques Cousteau? A zresztą to też nie ważne. Film daleki od kulinarnych, zresztą sami widzicie, że celowo nie wybieram klasyków. W zasadzie najbardziej najedzonym bohaterem jest tajemniczy rekin, a Bill Murray przez cały film zjada tylko jabłko, na talerzach trudno rozpoznać co to jest, bo wszystko wpada w lekki pomarańcz. Tak czy owak wyśmienity.

Steve Zissou: Anne-Marie, do all the interns get Glocks?
Anne-Marie Sakowitz: No, they all share one.

podwodne-zycie-ze-stevem-zissou-kino-kuchnia01
podwodne-zycie-ze-stevem-zissou-kino-kuchnia02

Film niestandardowy i wg mnie niedoceniony, wielu znudzi, wielu się zirytuje, a mnie się podobało. Jeśli komuś podobał się The Royal Tenenbaums, to wiecie o co chodzi, zresztą to ten sam reżyser czyli Wes Anderson. To trochę tak jak z podejściem do Monty Pythona, albo się to lubi, albo nie rozumie ;)))

Jeśli nie jesteście jednak fanami wspomnianych pozycji, to warto chociaż rzucić okiem na wspaniałe zdjęcia i kolory (a właśnie: szukam czerwonej czapeczki, jakby ktoś gdzieś widział, koniecznie dajcie znać), oraz na animację wykonaną przez Henry’ego Selicka (ten od Miasteczka Halloween).

podwodne-zycie-ze-stevem-zissou-kino-kuchnia03
podwodne-zycie-ze-stevem-zissou-kino-kuchnia04

Faaaajnym (jak ja lubię to słowo) motywem jest ścieżka dźwiękowa, czyli David Bowie po portugalsku plus syntezatory Casio. Seu Jorge (Miasto Boga) samotnie siedzący na pokładzie z gitarą… ech .. no nic lubię takie klimaty, uśmiałam się i w ogóle miło spędziłam czas.

Steve Zissou: You’re supposed to be my son, right?
Ned Plimpton: I don’t know. But I did want meet you, just in case.

A z tym Niemcem! Okej okej, Niemca w czerwonej czapeczce (cała drużyna ma takie) gra Willem Dafoe czyli Klaus i jest mistrzem w tej roli.

podwodne-zycie-ze-stevem-zissou-kino-kuchnia05

Wsłuchajcie się w dialogi i postarajcie się otworzyć na ten film, nie oczekując tego co zawsze i wiedząc, że nie będzie łatwo (to do tych co nieprzyzwyczajeni).

Alistair Hennessey: I’m so pissed I want to spit!

Dla straszliwych uparciuchów Cate Blanchett jest w ciąży (nieudawanej)!!! I je tosty!!! ;DDD

ps. wiedziałam, że coś musi być i znalazłam. Cały film został napisany przez Wesa Andersona i Noah Baumbach podczas serii smakowitych lunchy w nowojorskiej restauracji w Greenwich Village zwanej Bar Pitti. Nawet menu było dla nich inspiracją. Pescespada Island to nic innego jak danie z miecznika (Pesce po włosku to miecznik). A czerwoną czapeczkę zobaczył u nastolatka siedzące w barze.

pitti

źródło: bons-plans-voyage-new-york.com

podwodne-zycie-ze-stevem-zissou-kino-kuchnia06

Podwodne życie ze Stevem Zissou,

(The Life Aquatic with Steve Zissou)

Reż. Wes Anderson

2004

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Rekomendowane artykuły