Kulinarne książki gwiazd ekranu vs food ghostwriters

paltrowKulinarne książki gwiazd ekranu vs food ghostwriters. Dzisiaj wpis poświęcony fascynującemu zjawisku książek kucharskich przygotowywanych przez gwiazdy ekranu.

Zaczęłam się jakiś czas temu zastanawiać czy ekran w naturalny sposób wyzwala w człowieku zdolności kulinarne czy są to tylko zabiegi marketingowe. Ile z tych książek jest napisanych faktycznie przez ich autorów, a ile przez tzw. ghostwriterów (prawidłowe skojarzenie z filmem Polańskiego o tym samym tytule) I czy w ogóle świadomość takiej możliwości ma dla nas znaczenie. A wszystko zaczęło się od artykułu w The New York Times obnażającego cały system: I Was a Cookbook Ghostwriter by Julia Moskin. Artykuł dotyczy nie tylko gwiazd ekranu, ale również sławnych kucharzy, którzy produkują książkę za książką, przepis za przepisem, a przecież wszystko to wymaga czasu, który dla jednej osoby jest niewystarczający.

Stanley Tucci

Po pierwszym oburzeniu przyszedł głos rozsądku. Choć muszę przyznać, że kupuję książki dla twarzy na okładce i strasznie mnie ciekawi co tam Stanley Tucci nawymyślał w kuchni (a pewnie nie on). I pewnie bym nie kupiła gdybym nie znała autora, no chyba że zdjęcia w środku skradłyby moje serce, wtedy wszystko inne nie ma znaczenia 🙂 (zboczenie zawodowe).

Z trzeciej strony (mojej ulubionej), kiedy na prawdę chcę coś ugotować biorę się za sprawdzone przepisy, sprawdzone przeze mnie i najczęściej z blogów (dwóch dokładnie, bo na obu statystycznie wpadka zdarza się raz na 10 dań, co jest w porządku, bo jak mawia poeta nobodys perfect). Reszta jest dodatkiem, urozmaiceniem i przyjemną rozrywką. Swoją drogą chciałabym się dowiedzieć kto w Polsce jest food ghostwriterem.

Poniżej znajdziecie kilka gwiazdorskich książek, może któreś skuszą Was przez nazwisko, ale pamiętajcie kto za tym stoi. Na facebooku w albumie Książki filmowo-kulinarne znajdziecie ich więcej, a jestem pewna, że regularnie będzie ich przybywać.

187251296978170830_XAhi3ABg_c 187251296978170837_PIu2lq09_c silverstone

Zapisz

Recommended Articles