Czy wszyscy pójdziemy do nieba? Niebo

niebo-kino-kuchnia1

Philippa: Dlaczego zmieniłeś plan?
Filippo: Mój ojciec zawsze mówił, że we właściwym momencie musisz zrobić to czego nikt się nie spodziewa.

I znów zaplatają mi się wątki, i znów ślepy los prowadzi mnie od punktu do punktu. Wielki Tydzień służy rozmyślaniom, daje czas na zastanowienie się nad sobą. Jakoś mniej chce mi się przygotowywać święta, a bardziej myśleć, co warte, co nie warte, jak żyć i kim być. Traf chciał, że przypomniano mi film, który kilka lat temu ogromnie mnie poruszył i do dzisiaj pamiętam łzy i smutek, który wywołał. Niebo – ostatni wspólny scenariusz Kieślowskiego i Piesiewicza, bo od tego trzeba zacząć, to pierwsza część trylogii „Niebo, Piekło i Czyściec”, którą Piesiewicz musiał dokończyć sam. Tom Tykwer – reżyser niedoskonały, ale jedyny który mógł mistrza zastąpić.

niebo kino kuchnia

W jednym zdaniu można podsumować historię, bo historia jest miłosna, ale inna bo zbudowana na tragedii. Pełna kontrastów i zderzeń. W pięknym kraju we Włoszech, kobieta podkłada bombę, ale zabija nie tego kogo chciała. Trafia do więzienia i zakochuje się w niej młody niewinny policjant, będący tłumaczem przy przesłuchaniu. Pomaga jej zrealizować cel i uciec. W rolach głównych Cate Blanchett i Giovanni Ribisi.

Młody chłopak ze swoją szczerą, prawdziwą miłością i dojrzała kobieta po przejściach, która przestała już wierzyć. Wszystko to oblane słońcem Toskanii, beztroską codziennych dni. Film pełen symboliki. Od ucieczki samochodem rozwożącym mleko, po zwykłe lody jedzone przez uciekinierów na rynku przed kościołem mające swoją wagę słodkiej ulgi po spowiedzi. Ostatni posiłek skazańców jak ostatnia wieczerza, z chlebem i winem. A potem raj, jak Adam i Ewa spotykają się pod drzewem, by całkowicie być ze sobą.. a rano „wstępują do nieba”.

niebo kino kuchnia

Czy winna jest kobieta, która chcąc zabić mordercę, zabija niechcący czworo ludzi. Czy w imię dobra można czynić zło? Czy można zakochać się w kimś kto dopuścił się takiego czynu? Nie wyobrażam sobie lepszego filmu na Wielki Tydzień, myślę, że i Was zatrzyma na chwilę.

Gdybyście tym razem też chcieli przeżyć historię nie tylko filmowo, ale też teatralnie możecie się wybrać na spektakl „Raj” w teatrze Rampa, który został zrealizowany w oparciu o scenariusz Kieślowskiego i Piesiewicza, jest też pierwszą teatralną inscenizacją w Polsce. W rolach głównych zobaczycie Magdę Waligórską jako Philippę i Józefa Pawłowskiego jako Filippo. Spektakl będzie grany ostatnie trzy dni: 4, 5, 6 kwietnia. Gorąco Was zapraszam, bo warto czasem przeżyć coś nie tylko na ekranie.

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

niebo kino kuchnia

Niebo | Heaven, 2002, reż. Tom Tykwer

Zapisz

Recommended Articles