Kanapkowy orgazm w Kiedy Harry poznał Sally

Kiedy Harry poznał Sally | When Harry met Sally

Kiedy Harry poznał Sally klasyka komediowa, to mus, to trzeba znać. Uważam że do dzisiaj nie nakręcono lepszej komedii romantycznej.

Spotkałam się ostatnio z koleżanką na kawie, znamy się już baaardzo długo i zeszło nam się na wspominki. I naszła mnie przy tychże wspominkach refleksja jak to z wiekiem (banał wiem) wszystko się zmienia. Smaki, które kiedyś były dla nas obłędne teraz są banalne i nijakie i więcej w nich wspomnień niż wartości smakowych.

Tak samo jest z filmami, tylko te nie tracą na wartości, ale zyskują. Kompletnie inaczej odbieram filmy, które oglądałam mając lat 20, 30. i Pewnie za kolejne x lat te same filmy nabiorą innego znaczenia.

Postanowiłam więc odświeżyć sobie komediową klasykę. Piękna pogoda, zimowo-wiosennie i słonecznie, więc nie mam ochoty na nic trudnego. „Kiedy Harry poznał Sally” był dla mnie i moich rówieśników filmem kultowym. Teraz jest wręcz trochę jak wzorzec, który nieświadomie realizujemy. Ale do rzeczy czyli do jedzenia.

Fantastyczny Billy Crystal, który tyle razy prowadził ceremonię wręczenia Oscarów. Meg Ryan jeszcze naturalna, świeża, ze swoją twarzą (bez tylu operacji plastycznych). Wszyscy pewnie znają słynną scenę z orgazmem w restauracji i o niej też będzie. Zacznijmy od początku, czyli od podróży głównych bohaterów do dorosłego życia, czyli Nowego Yorku.

W samochodzie Harry wyciąga kiść winogron proponując Sally, na co ona mówi, że nie lubi jeść pomiędzy posiłkami. On kontynuuje swoje wywody zjadając w powiedzmy sobie nonszalancki sposób grona. Podobnie jak Harry nie lubię pestek w winogronach i zawsze je wypluwam, może nie na szybę w samochodzie.

Ich pierwszy wspólny posiłek, kadr jak 7 lat później, tylko jedzenie inne. Nie dowiemy się co zamówił Harry, bo nie wiemy co było w karcie pod numerem 3. Sally za to miała bardzo sprecyzowane zamówienie.

Chef’s salad z oliwą i octem „on the side”, szarlotka a la mode, na ciepło z lodami „on the side” truskawkowymi. A jakby nie było to z waniliowymi, a jakby lodów nie było to z bitą śmietaną, ale prawdziwą, jeśli z puszki to wcale. Wooow… niby nic ale wie czego chce. Od pewnego czasu bardzo dokładnie przyglądam się co dostaję w restauracjach, a im więcej wiem o gotowaniu (choć wciąż mało) tym bardziej jest to fascynujące. I też powoli mam wymagania. Warto, szczególnie, że dania restauracyjne powinny spełniać inne normy niż domowe pichcenie, więc trzeba wymagać jakości.

Waiter, there is too much pepper on my paprikash, But I would be proud to partake of your pecan pie.

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

No i słynna scena z orgazmem. Akcja dzieje się w słynnych Katz’s  Delicatessen, które serwują kanapki. Harry zamówił z pastrami a Sally z corned beef, ale na pewno orgazm był udawany, bo przed konsumpcją połowę wędliny wyjęła. Jak to Sally zawsze jakieś wymagania.

Pastrami jest soczyste, delikatne, musi być ręcznie krojone, zapakowane w lekko kminkowy chleb, plus musztarda, ogórki kiszone i zwykłe. Przy stoliku obok starsza pani (zresztą matka reżysera Estelle Reiner), wygłasza jeden z najzabawniejszych tekstów w historii kina (wg New York Times): I’ll have what she’s having (Poproszę to co ona). Dla upamiętnienia tej sceny w restauracji nad stolikiem przy którym siedzieli wisi napis:  HOPE YOU HAVE WHAT SHE HAD.

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

fot. Anna Buck

Pomijając kwestie orgazmów, muszę przyznać, że zawsze, ale to zawsze mam problem w restauracjach, co mam zamówić i zawsze inni mają smaczniejsze danie niż ja.. nie wiem jak to jest.

I jeszcze kilka cytatów z kolegi Harrego, bardzo adekwatnych do tamtych czasów:

Restauracje w latach 80tych są tym czym teatr był dla ludzi w latach 60tych

Pesto jest quiche lat 80tych

A na koniec Harry i Sally opowiadają o swoim ogromnym torcie kokosowym na ślubie. Ale oczywiście sos czekoladowy „on the side”, bo za bardzo rozmiękcza ciasto.

W filmie jest masa przezabawny i inteligentnych dialogów. Do tego w tle Armstrong ze swoim potato – potato … i wielu innych wspaniałych muzyków jazzowych.

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

kiedy harry poznal sally kino i kuchnia

Kiedy Harry poznał Sally | When Harry met Sally, 1989, reż. Rob Reiner

Zapisz

Rekomendowane artykuły