Kto zżarł dżem z mojego pączka czyli Przekręt na blogu

PRZEKRET KINO I KUCHNIA

Przekret kino kuchnia

Brick Top: Jak rzucam psu kość, to nie chcę czuć jej zapachu!

Wszyscy którzy szukali sensacji spokojnie mogą dalej nie czytać, bo takowej nie będzie. Będzie Przekręt, film Przekręt. A teraz opowiem Wam jak pozbyć się trupa i przy okazji nakarmić kilka świń.

Przekręt to film kultowy, taki który kupiłam natychmiast po ukazaniu się na DVD. I można powiedzieć, że zdarłam płytę, bo oglądałam go swego czasu dzień w dzień 🙂 To jak Brad Pitt nauczył się w Przekręcie mówić slangiem angiesko-irlandzko-cygańskim wg mnie zasługuje na Oscara. Scenariusz, montaż, muzyka, nie ma nawet jednej rzeczy, która by mi się w tym filmie nie podobała. Guy Ritchie może sobie pogratulować, lubi napięcie, szybkość i akcję wystrzelonego pocisku. Ksywki głównych bohaterów za każdym razem mnie śmieszą: Boris the Blade, Brick Top, Bullet-Tooth Tony i Benicio Del Toro… please … Franky Four Fingers, krótka rola, ale jak znacząca 😉 No i nie ma to jak pogrillować sobie koło przyczepy kiełbaski, a kiełbaski jak każdy wie wymagają czasu:

Turkish: Co z tymi kiełbaskami, Charlie?
Sausage Charlie: Pięć minut, Turkish.
Turkish: Dwie minuty temu było pięć minut

Przekret kino kuchnia

Od samego początku jest źle a robi się jeszcze gorzej, a wszystko kręci się wokół diamentu, pieniędzy, broni i …. psa, bo wiadomo, że cyganie do wszystkiego dorzucają psa, taki cygański gratis. Jedni okradają drugich, pierwsi zabijają ostatnich, a wszystko tak po montowane, że jeden zaskok wynika z drugiego. Fabuła opiera się na sprzedaży 84 karatowego diamentu i podziemnych walkach bokserskich. Nie będę jej opowiadać, bo zwyczajnie nie wierzę, że ktoś mógłby tego filmu nie widzieć (wiem, że mogę się mylić, trudno).

– 84 karaty.
– Gdzie?
– Londyn.
– Londyn?
– Londyn! Ryba, frytki, herbata, wstrętne żarcie, brzydka pogoda i Mary-Pieprzona-Poppins. Londyn. 

Przekret kino kuchnia

Para Turkish i Tommy zajmują się ustawianiem walk dla pana Brick Top, który to do najsłodszych nie należy. Choć sam o sobie, ma zupełnie inne mniemanie.

Brick Top: A więc to tutaj trzymasz cukier (gra słów, bo Turkish trzyma cukier, ale chodzi o kasę)
Brick Top: Nastaw wodę na herbatę.
Turkish: Słodzisz?
Brick Top: Nie, jestem wystarczająco słodki.

Przekret kino kuchnia

Jego monolog o pozbywaniu się trupa jest już historyczny, a brzmi prawie jak mięsny przepis:

Trudno jest wieźć całe zwłoki. Najlepiej będzie porąbać je na 6 części i poukładać. Gdy masz 6 kawałków musisz się ich pozbyć, bo lepiej nie zostawiać ich w zamrażalniku, by znalazła je Wasza mama. Najlepiej nakarmić nimi świnie. Głodzisz świnie. Potem siekasz trupa na drobny gulasz. Ofiarom goli się włosy i wyrywa zęby, by byli lekkostrawni. Kości pod ich zębami są jak masełko. By załatwić trupa, potrzeba 16 świń. Dlatego uważajcie na każdego hodowcę świń. Ciało ważące 100 kg znika na farmie… w 8 minut, co daje że jedna świnia zjada w minutę 1 kg surowego mięsa. Znacie do powiedzenie „pazerny jak świnia”.

Przekret kino kuchnia

Zdaje sobie sprawę, że najlepsze scenariusze pisze życie, ale tego nie jestem sobie wstanie wyobrazić. Nie chodzi mi o świnie, ale w ogóle o całą historię. Cygan z pięścią jak młot, kwiczący pies ze świnką i diamentem w środku, trzech nieudolnych czarnych gangsterów z bronią, żydowscy jubilerzy, rosyjscy byli agenci, a sama końcówka wbija w fotel. Kiedy Turkish i Tommy jadą samochodem, Turkish jak zawsze pije mleko, ale tym razem Tommy wygłasza mu pogadankę, z której przeciwnicy mleka będą bardzo zadowoleni 🙂

Tommy: Nie powinieneś tego pić.
Turkish: A dlaczego, co w tym złego?
Tommy: To niezgodne z ewolucją.
Turkish: Spadaj.
Tommy: Krowy udomowiono 8000 lat temu. Przedtem biegały dziko. Ludzki system trawienny nie przywykł do mleka.
Turkish: Co ty powiesz.
Tommy: Zrób coś dla mnie (i wyrzuca mleko przez okno samochodu)

w tym samym czasie w innym samochodzie chcą Borysa zabić nożem:

Bullet-Tooth Tony: Lepiej wytrzyj z niego masło. Tu mam lepszy. Chcesz nóż?
Cousin Avi: Ja, nie umiałbym go użyć.
Bullet-Tooth Tony: To tylko nóż. A radzisz sobie z obiadem? Nóż ma tępą i ostrą stronę. Uczyć cię?

….. i dostają mlekiem w szybę i łup w słup.

Podsumowując, pozory mylą, a czasem wyglądający na słabego cygan z psem, może więcej ugrać niż bokser wagi ciężkiej 🙂

.

Ps. A i jeszcze z ciekawostek, pub występujący w filmie jest oczywiście słynnym londyńskim pubem czyli: Ye Olde Mitre. Pub ten występowała też w przepięknym filmie Głębokie Błękitne Morze (było przy przepisie na Battenberg Cake).

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Przekret kino kuchnia

Przekręt | Snatch, 2000, reż.  Guy Ritchie

Zapisz

Zapisz

Recommended Articles