Tiramisu – wersja irlandzka | Życie od kuchni

Tiramisu
Tiramisu, kino i kuchnia

Tiramisu w wersji irlandzkiej, czyli miks dwóch filmów, albo raczej filmu i klimatu.

Tiramisu oczywiście z filmu Życie od kuchni z Katherine Zeta Jones, kiedy to nowy szef kuchni gotuje w domu u Marty różne wspaniałości z córką jej zmarłej siostry. Deser włoski bo i szef włoski, a w wersji irlandzkiej, bo w niedzielę św. Patryk. I tak o!

Napoleon’s casaro killed himself out of sheer desperation, because he couldn’t get the mascarpone right in France, or was it Luis XIV’s personal chef?

Moja wersja jest w szklankach do whiskey, ponieważ chciałam wykorzystać resztę biszkoptu, którzy mi został ostatnio i powiem szczerze nie wiem czy wersja „kokilkowa” nie jest wygodniejsza, ale oczywiście wszystko zależy dla ilu to ma być osób. Poniższy przepis jest na średniej wielkości naczynie żaroodporne, czyli jakieś 5-6 osób.

  • 350 ml kawy espresso ostudzonej
  • 250 ml likieru Baileys
  • 400 gr  biszkoptów
  • 2 jajka
  • 75 gr cukru
  • 500 gr serka mascarpone

Zmieszaj kawę z 175ml Baileys’a. Nasącz biszkopty w płynie, wkładając każdy i obracając z dwóch stron. Mają być wilgotne, ale nie za bardzo. Wyłóż nimi np. żaroodporne naczynie  tworząc jedną warstwę. Oddziel żółtka od białek. Zostaw tylko jedno białko. Utrzyj żółtka z cukrem, aż stworzą jednolitą masę, dodaj pozostały likier i serek mascarpone. Białko ubij na sztywną masę. Dodaj do serka i wyłóż część masy na biszkopty. Ponownie utwórz warstwę biszkoptów i serka. Przykryj folią i wstaw do lodówki na noc. Przed podaniem posyp kakao.

Krótko mówiąc, banalnie proste, szybkie i cholernie dobre 🙂

O filmie: Życie od kuchni

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Tiramisu, kino i kuchnia
Tiramisu, kino i kuchnia

Źródło: Nigella Express

Zapisz

Rekomendowane artykuły