Wielki Gatsby – dlaczego…

wielki gatsby

wielki gatsby

Stało się niestety tak jak przypuszczałam. Prawie zawsze gdy moje oczekiwania odnośnie filmu nakręcą media, efekt jest przeciwny. Nie było jednak tak źle.

Film jest bardzo ładnie zrobiony, tego mu nie można odmówić, chociaż zawsze mi się wydawało, że przy tego typu filmach chodzi jeszcze o jakieś przesłanie, treść, a tu niestety jest tylko obraz. Przepiękny, ale tylko obraz. Bardzo dobrze zagrał Leonardo, ale nie do końca mi się jego interpretacja Gatsbiego podobała, natomiast Buchanan sto razy lepszy od wersji z roku 74. Ma tu facet charakter.

THE GREAT GATSBY

Poza tym mało jedzą w stosunku do starej wersji, a to u mnie ważne 😉 Mamy raz szparagi, raz homara z truflami i ziołami (niestety go nie widać) i masę słodyczy na herbatce u Nicka (wielgachny 4 poziomowy tort, makaroniki, babeczki – niefortunny zakup Nicka 😉 i to w sumie tyle. Ach jest jeszcze mega zbliżenie na psa wcinającego coś z talerza, w efekcie 3D miałam wrażenie, że zjada mnie 🙂

Ale najgorsza ze wszystkiego była muzyka. Biorę to jako osobistą tragedię. Wstawki z muzyki współczesnej klubowej, były jak kwiatek do kożucha. Ni przypiął ni przyłatał. Jak można było wyrządzić taką krzywdę filmowi z epoki jazzu… why… Myślę, że to zaważyło na moim odbiorze filmu.

wielki gatsby

Miałam ogólne wrażenie, że jest to napompowana lektura szkolna, zrobiona na modłę młodzieżową, żeby trafić właśnie do takiego odbiorcy. Szkoda, wielka szkoda. Chociaż patrząc na poprzednie filmy Baza Luhrmanna można się było tego spodziewać (Australia, Moulin Rouge, Romeo i Julia). Niemniej jednak film można zobaczyć, bo dla oczu faktycznie jest to przyjemność. W zasadzie jeśli się w ogóle będzie chciało, to tylko w kinie i z tymi wszystkimi efektami, bo niestety na małym ekranie, czar pryśnie. A ponieważ jest tylko pazłotko, to nic nie zostanie… idę zatopić smutki w szampanie i obejrzeć jeszcze raz starą wersję o której opowiem Wam jutro.

Ps. a poza tym ostatni raz byłam na premierze. Oglądanie filmu w takich warunkach mija się z celem.

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

*to jest najlepsze ujęcie Leonardo w całym filmie i trzeba przyznać, że robi wrażenie, chyba sobie zrobię taki plakat w kuchni 😉

wielki gatsby

wielki gatsbyWielki Gatsby, 2013, reż. Baz Luhrmann

*na podstawie powieści F. Scott Fitzgerald „Wielki Gatsby”

Zapisz

Recommended Articles