Blue Jasmine

Blue-Jasmine-kino-kuchnia

Anxiety, nightmares and a nervous breakdown, there’s only so many traumas a person can withstand until they take to the streets and start screaming.

Wielu zarzucało ostatnim filmom Allena brak formy i pójście w komercję, z Blue Jasmine wraca na szczyty. Temat filmu idealnie wpisuje się w otaczający nas klimat wszechogarniającego kryzysu i nawiązuje (podobnie jak Wilk z Wall Street) do krachu na giełdzie. Jest to też uwspółcześniona przez Allena wersja Tramwaju Zwanego Pożądaniem.

Blue-Jasmine-kino-kuchnia4

Obrzydliwie bogata Jasmine (Cate Blanchett) traci wszystko przez swojego męża, który okazuje się oszustem giełdowym. Załamana, nadużywająca xanaxu i wódki Jasmine zjawia się u swojej przybranej siostry, która nie ma nawet ułamka tego co ona kiedyś. Bankructwo nie zmieniło jednak jej manier i przyzwyczajeń, które z czasem będzie musiała zweryfikować.

Blue-Jasmine-kino-kuchnia2

Cate Blanchette fantastycznie wcieliła się w rolę neurotycznej, gadającej do siebie, wiecznie lekko wstawionej Jasmine. Z jednej strony kompletnie spłukanej, ale podróżującej z walizkami Louis Vuitton a pogardzającej facetami swojej siostry i w sumie nią też. Bolesne przystosowywanie się do życia zwykłych ludzi w jej wykonaniu irytuje mnie do granic możliwości. Więc w sumie cieszę się, że w końcu się ogarnia, gdy pojawia się opcja kolejnego związku z bardzo zamożnym mężczyzną. Jest bardzo przekonująca i w stu procentach zasłużenie otrzymała za tą rolę Złotego Globa.

Blue-Jasmine-kino-kuchnia3

Taka refleksja mnie naszła na koniec. Niesamowite jest to w filmach Allena, że nawet jeśli w nich nie gra i tak słyszysz jego głos, sposób mówienia, to automatycznie udziela się aktorom. Też tak macie? 🙂

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Blue Jasmine, 2013, reż. Woody Allen

MV5BMTc0ODk5MzEyMV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzI0MDY1OQ@@._V1_SX214_

Zapisz

Recommended Articles