Ratując Pana Banksa | Saving Mr. Banks

Winds in the east 
Mist coming in
Like something is brewing
About to begin
Can’t put me finger
On what lies in store
But I feel what’s to happen
All happened before.

ratujac-pana-banksa-kino-kuchnia6

Uwielbiam zapadać się w disneyowską konwencję, a Ratując Pana Banksa idealnie spełnia te warunki. Wzruszać się, śmiać i oczekiwać happy endu. Tak będzie i tym razem. Chociaż robię postępy, bo popłynęłam dopiero przy Myszce Miki na czerwonym dywnie, robię się twardsza hehehe..

ratujac-pana-banksa-kino-kuchnia4Klasycznie zbudowana fabuła, nie znajdziecie tu niczego nowego, nic Was nie zaskoczy, ale może właśnie o to chodzi. Disney ma być taki i tak właśnie opowiadać nam historie, tym bardziej o sobie ;). P. L. Travers może wydać się na początku nieprzyjemną starą panną, ale z czasem trochę zmięknie. Szczególnie kiedy widzimy ją we wspomnieniach z dzieciństwa, z ubóstwianym ojcem.

ratujac-pana-banksa-kino-kuchnia5 ratujac-pana-banksa-kino-kuchniaPraca nad ekranizacją Mary Poppins musiała być dla Walta kosztowna i trudna. A przypuszczam, że w rzeczywistości ta współpraca nie była tak różowa jak filmie. Nawet jeśli sekretarka jak na ekranie znosiła tony ciast, galaretek i słodyczy. Ucieszyłam się na widok jej grymasu czerwonych ust, że to nie może być musical (po Krainie Lodu zakazałabym robienia musicali :)) To był dopiero początek masy poprawek jakie wprowadziła do przygotowanego scenariusza. Zimna, oschła, zasadnicza, ale Walt wiedział jak ją podejść. W rzeczywistości jednak nigdy nie wybaczyła takiej ekranizacji i nigdy więcej nie zgodziła się na przeniesienie jakiejkolwiek powieści na ekran.

ratujac-pana-banksa-kino-kuchnia1

Walt Disney: Look at you! I could eat you up!
P.L. Travers: That wouldn’t be appropriate.

Ciekawie została przedstawiona historia powstania książek o Mary Poppins (przyznaję nie czytałam). Nawet gdybym je czytała, nie wpadłabym na takie powiązania i tyle wątków biograficznych. Pytanie co było prawdą w filmie a co wymysłem scenarzystów. Colin Farrell świetnie zagrał wesołkowatego ojca pijaka, przez którego nie chciała jeść gruszek. W zasadzie wszyscy zagrali bardzo dobrze, a Tom Hanks oddał Walta Disneya no prawie jakbym go znała 😉 (zresztą jak się okazuje dalekiego kuzyna, znaczy się Hanksa, nie mojego ;))

ratujac-pana-banksa-kino-kuchnia2Koniecznie przed obejrzeniem filmu trzeba szybciutko pyknąć film z 1964. O wiele przyjemniej się ogląda i wie o co chodzi. Szczególnie jeśli ktoś tak jak ja nie czytał żadnej z tych książek. Ciekawe czy na obsadzenie w głównej roli Emmy Thompson miały wpływ dwa pokrewne filmy w których zagrała: Niania i Niania i wielkie bum? Ja tam widzę pewne wspólne cechy 🙂

Bardzo przyjemne kino, polecam. Worka nagród się nie spodziewam, ale na pewno miło spędzicie czas.

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Ratując Pana Banksa | Saving Mr. Banks, 2013, reż. John Lee Hancock

ratujac-pana-banksa-kino-kuchnia3

Zapisz

Recommended Articles