Tylko Kochankowie Przeżyją – wampiry odczarowane

tylko-kochankowie-przezyja-kino-kuchnia

Najlepszą recenzją filmu Tylko Kochankowie Przeżyją jest fakt, że w nocy po seansie śniło mi się, że jem sobie sorbety gruszkowe (czemu gruszkowe!?) z Tildą Swinton 😉

Wydawałoby się, że filmy o wampirach to temat już tak oklepany, że nie da się nic nowego powiedzieć, a jednak Jarmuschowi się to udaje.

Film w typowy dla tego reżysera sposób snuje się, w ciemności, w wyludnionym mieście, spowity charakterystyczną dla niego muzyką (Jozef van Wissem z którym to reżyser nagrał już cztery albumy). Wyobraźcie sobie, nie, że możecie żyć wiecznie, ale że musicie. Ciężar natychmiastowy. Eva (Tilda Swinton) dobrze sobie radzi z codziennością, ale jej kochanek i trzykrotny mąż Adam (Tom Hiddleston) nie za bardzo. Ich egzystencjalne rozważania przerywa niespodziewany gość, który namiesza w dobrze poukładanym świecie.

tylko-kochankowie-przezyja-kino-kuchnia2

Wszystko w tym filmie jest piękne, dekadenckie i „takie wyższe”, albo jak wykrzykuje siostra Evy Ava snobistyczne. Eva w podróż do ukochanego bierze dwie walizki książek (sama klasyka, nie ma tam serii Zmierzch o dziwo ;)). Za całym postępem i sukcesem w literaturze, sztuce i muzyce wynika, że stoją wampiry, tylko nie mogą się biedactwa ujawnić. Momentami jest naiwnie, ale pięknie naiwnie, że i tak z przyjemnością się to ogląda.

Obiektywna na pewno nie jestem, bo uwielbiam Tildę Swinton, która chyba pierwszy raz wygląda pięknie a nie jak dziwadło, pomimo, że jednak dziwadło gra. A jeszcze w „Jestem miłością” była piękna, się mi się przypomniało.

Zaczęłam się zastanawiać, czy jest taka potrawa, jedzenie, którego zjedzenie można by przyrównać do wypicia krwi? Do tego połączenia stanu nasycenia i ekstazy w jedno, posiłek plus narkotyk? Jakiś obłęd, co czują wampiry? Ktoś wie? Jest jakiś wampir na sali? 😉

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Menu filmowe:

  • Krwiste lody
  • krew do picia

tylko-kochankowie-przezyja-kino-kuchnia1

Zapisz

Recommended Articles