Fargo czyli mięso mielone z człowieka

FARGO-KINO-KUCHNIA

Fargo. Nie mogłam przystąpić do serialu inspirowanego filmem Fargo bez przypomnienia go sobie. Przypomnienia po raz enty. Jeśli jakimś cudem nie widzieliście tego filmu, to kategorycznie musicie to zrobić.

Zadłużony sprzedawca samochodów próbuje zdobyć pieniądze porywając swoją żoną. Oczywiście zatrudnia do tego niewłaściwych ludzi, którzy popełniają masę błędów, które to prowadzą policjantkę do rozwiązania śledztwa.

MSDFARG EC029

Historia prawdziwa, takie są najlepsze. Utkana tak, że pomimo grozy sytuacji i ścielących się trupów widz kompletnie sobie z tego nie zdaje sprawy, tzn. zdaje, ale jest to podane w odwrotny sposób niż serwują nam na przykład media. Nie obgryza paznokci przed ekranem i nie rwie włosów z głowy. Sielankowe widoki spowite śniegiem. Relaksująca muzyka (Carter Burwell) i spokój zen u policjantki prowadzącej śledztwo. Zresztą u jej męża też, który ze spokojem troszczy się o swoją ciężarną żonę dostarczając jej niezbędne pożywienie. Bardzo mi pasuje ten leniwy sposób opowiadania historii. Bracia Coen robią to chyba w każdym filmie.

MSDFARG EC027

Wszystko ma ten sam ładunek emocjonalny: jajecznica, trup, kolega ze szkoły. Jedyne emocje wykraczające poza normę to zachowanie Jerrego (William H. Macy), który miota się w zeznaniach wszystkich okłamując. Takie morderstwo na lenia 🙂

Frances McDormand otrzymała za tą rolę Oscara zupełnie zasłużenie. Zresztą McDormand i Buscemi to dwa nazwiska, które prawie zawsze gwarantują świetne kino.

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Menu filmowe:

  • jajecznica
  • naleśniki
  • stek

FARGO-KINO-KUCHNIA1

Zapisz

Recommended Articles