Anioły w Ameryce – głębokie zamrożenie uczuć

anioly-w-ameryce-kino-kuchnia1

Anioły w Ameryce. Gejowska fantazja na motywach narodowych, to obsypana wieloma nagrodami sztuka Toniego Kushnera (min. Pulitzer). Przeniesienie jej na ekran w postaci mini serialu przyniosło na pewno wielu widzom ulgę, bo nawet najciekawsza sztuka, film, cokolwiek co trwa prawie 6 godzin, może zmęczyć. A tutaj możemy sobie dawkować tą przyjemność.

Harper: Jestem mormonką.
Prior: Jestem homoseksualistą.
Harper: Och. W moim Kościele nie wierzymy w homoseksualizm.
Prior: W moim Kościele nie wierzymy w mormonów.

anioly-w-ameryce-kino-kuchnia4

Brakuje mi już przymiotników, przy tym ciągłym zachwycaniu, więc w myślach sobie dopowiedzcie: reżyseria Mike Nichols, występują: Meryl Streep (wciela się w kilka postaci, każda inna, każda wyrazista i przejmująca), Al Pacino (w takiej roli go jeszcze nie widzieliście, ale wciąż jest diabelski), Emma Thompson (anioł i lekarz w jednym, jedyna która doprowadza geja do orgazmu) i wielu innych. 5 Złoty Globów i Grammy za muzykę oraz wiele wiele innych nagród.

anioly-w-ameryce-kino-kuchnia5

Stany Zjednoczone lata 80te, lata panowania Ronalda Regana, co drugi homoseksualista umiera na AIDS. Jawni geje, krypto geje, żydzi, mormoni, mieszanka wybuchowa. Jak mówi w pierwszych scenach Al Pacino: Takie rzeczy tylko w Ameryce!

„Tony Kushner żartował: Gotowanie lasagne od zawsze było moim paradygmatem tworzenia sztuki teatralnej. W tej zapiekance również połączył różne, z pozoru nie pasujące do siebie składniki. Powagę z żartem, czarny humor i biblijne motywy, politykę, tragedię i farsę.” [Mariola Szczyrba, kulturaonline.pl]

anioly-w-ameryce-kino-kuchnia2

Serial kipi od symboli, odniesień i tematów do przemyśleń. Wyciąga nas na siłę z codziennego pędu i palcem pokazuje w jakie gówno wdepnęliśmy i dokąd to wszystko prowadzi. To co mogę Wam na początku poradzić przed oglądaniem, nie skupiajcie się na homoseksualizmie, starajcie się myśleć o uczuciach i pobudkach każdego człowieka, niezależnie jakiej jest orientacji, czy wyznania. Dla mnie był to bardziej problem winy i przebaczenia, radzenia sobie z brakiem akceptacji i śmiercią.

anioly-w-ameryce-kino-kuchnia3

„To jest azyl. Próżnia. To jest cnota nieposiadania niczego. Głębokie zamrożenie uczuć. Możesz być sparaliżowana, a zarazem bezpieczna tutaj. Po to tu przybyłaś. Szanuj wrażliwość ekologii swoich złudzeń.”

Nie spieszcie się oglądając. Oglądajcie wręcz ślamazarnie, nasycajcie się absurdem obrazu i głębią treści.

Na koniec kilka cytatów, które mam nadzieję Was zachęcą:

  • Harper Pitt: I burned dinner.
  • Joe Pitt: I’m sorry.
  • Harper Pitt: Not my dinner, my dinner was fine. Your dinner. I put it back in the oven and turned everything up as high as it could go and I watched ’til it burned black. It’s still hot, very hot, want it?
  • Joe Pitt: You didn’t have to do that.
  • Harper Pitt: I know, it just seemed like the kinda thing a mentally-deranged sex-starved pill-popping housewife would do.

_____________________________

I usually say, „Fuck the truth,” but mostly, the truth fucks you.

_____________________________

The twentieth century. Oh dear, the world has gotten so terribly, terribly old.

_____________________________

That ludicrous spectacle in there. Just a parody of the funeral of someone who really counted. We don’t. Faggots. We’re just a bad dream the real world is having. And the real world’s waking up.

anioly-w-ameryce-kino-kuchnia

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Zapisz

Rekomendowane artykuły