Courtesan au Chocolat Pastry – The Grand Budapest Hotel

Courtesan au Chocolat Pastry

grand-budapest-cake

Courtesan au Chocolat Pastry – obłęd w oczach i w smaku. Przeboskie ciastko ze słynnej cukierni Mendl z filmu The Grand Budapest Hotel (Wes Anderson)

„Grand Budapest Hotel” to komedia kryminalna z 2014 roku, wyreżyserowana przez Wesa Andersona. Film opowiada historię Gustave’a H., legendarnego konsjerża w hotelu Grand Budapest i jego młodego protegowanego, chłopca o imieniu Zero Moustafa (Tony Revolori). Akcja toczy się w latach dwudziestych XX wieku w europejskim kurorcie. O filmie pisałam więcej TUTAJ.

Poniżej znajdziecie przepis na tak pyszne ciastko/deser Courtesan au Chocolat Pastry, jakiego nigdy nie jedliście. Po czymś takim miłość dozgonna gwarantowana.

I – Ciasto na Courtesan au Chocolat Pastry:

Przygotuj ciasto parzone z mąki, wody, masła i jajek. Proporcje mogą się różnić w zależności od pożądanej wysokości i wilgotności, zalecamy jednak:

 • mąki 1 szklanka
 • 1 szklanka wody
 • 115 g masła
 • 4 ubite jajka
 • szczypta soli
 • szczypta cukru

Wlewamy wodę do rondla, dodajemy masło, sól, i cukier, doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i szybko mieszając dodajemy mąkę. Stawiamy rondel ponownie na ognień na chwilę, żeby pozbyć się grudek. Pozostawiamy do wystygnięcia. Dodajemy jajka i mieszamy drewnianą łyżką. Dzielimy ciasto na trzy części, różnej wielkości, od najmniejszego do największego i układamy na blasze. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 25-35 minut.

Najmniejsze warto włożyć na oddzielnej blasze, bo upieką się najszybciej. Po upieczeniu robimy małe dziurki w cieście, żeby wypuścić parę ze środka.

II – Wypełnienie:

Po ostygnięciu największa kulka powinna zostać wypełniona kremem z czekolady, żółtek i cukru.

 • 1 1/2 szklanki pełnotłustego mleka
 • 1-2 tabliczki gorzkiej czekolady
 • 3 żółtka
 • 1/4 szklanki cukru
 • 2 łyżki kakao
 • 1 łyżka mąki kukurydzianej

Lekko podgrzejcie mleko, i dodajcie czekoladę, mieszając aż się rozpuści. Wymieszajcie żółtka, kakao, mąkę kukurydzianą i cukier na gładką masę. Dodajcie połowę mleka czekoladowego do masy żółtkowej, dodawajcie stopniowo, cały czas mieszając. Otrzymaną masę przekładamy do pozostałego mleka czekoladowego, stawiamy na małym ogniu i mieszamy aż masa nabierze konsystencji budyniu. Zestawiamy z ognia, chłodzimy. Po ostygnięciu nakładamy  masę do rękawa cukierniczego albo woreczka ze ściętym rogiem i wciskamy w największą kulkę.

III – Dekorowanie Courtesan au Chocolat Pastry:

Przygotowujemy lukier z cukru, wanilii i mleka (tylko tyle ile potrzeba do otrzymania właściwej konsystencji). Rozkładamy do trzech miseczek, do jednej dodajemy barwniki spożywcze, do pierwszej kolor lawendowy, do drugiej jasno zielony, do trzeciej różowy. Każdą kulkę zanurzamy w lukrze do połowy i pozostawiamy do zastygnięcia. Po ostygnięciu można zrobić jeszcze szlaczki z białej czekolady.

IV – Ułożenie Courtesan au Chocolat Pastry:

Największą kulkę (lawendową) stawiamy na samym dole, na nią kładziemy lekko dociskajac drugą blado zieloną, a na czubku różowa. Na samej górze robimy małą gwiazdkę z kremu i dekorujemy ziarnkiem kakao.

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów z kina, VOD, streamingów (Netflix, HBO Max, Prime Video, Disney+, AppleTV), zapraszam do zapisania się na mój NEWSLETTER (ekskluzywne treści). A także, zachęcam do obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się wpis lub przepis na filmowe danie, dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

enhanced-9095-1394559536-9

English version:

I – The Pastry

Make a choux pastry of flour, water, butter and eggs. Though correct proportions may vary depending on one’s elevation and humidity, we recommend:

 • 1 cup plain flour
 • fresh water 1 cup
 • 1/4 lb butter
 • 4 eggs beaten in a bowl
 • A pinch of salt
 • larger pinch of sugar

Bring the water, butter, salt and sugar to a boil. Remove from the fire and quickly mix in the sifted flour.Return to heat for a few minutes, stirring and cook until the dough forms a single lump.Allow to cool just enough to keep the eggs from cooking and stir in very gradually with a strong wooden spoon. Pipe the dough into small, medium and large-sized dollops on a tray. Large tablespoon dollop.Teaspoon dollop.Hazelnut size dollop.Bake in the oven at 350 F (180 C) for about 25-35 minutes. The smaller pastries are best put on a second tray as they will cook more quickly. Remove from the oven and discretely make a small piercing in the choux to allow the steam to escape.

II – The Filling

Once cooled, the large and medium choux should be filled with a crème pâtissière of chocolate, egg yolks, and sugar.

 • 1/2 cups of whole milk
 • Several large pieces semi of sweet chocolate
 • 3 egg yolks
 • 1/4 cup sugar
 • 2 spoons cocoa powder
 • 1 tablespoon flour
 • Cornstarch to thicken

Heat the milk gently, and add chocolate, stirring to melt into a rich, almost steaming chocolate milk.
Whisk egg yolks, flour, sugar, cocoa and a few spoons of cornstarch into a smooth mixture.
Add half of the hot chocolate milk to the bowl, a little at the time, stirring constantly.
Then add this mixture back into the rest of the hot milk, stirring over gentle heat for a few minutes until the mixture thickens to a custard. Remove from heat and chill.
Once cooled, spoon the chocolate creme into a pastry bag and pipe into the large and medium pastry balls.

III – The Decoration

Prepare a glaze of confectioners sugar, a dash of vanilla and enough milk to achieve the desired consistency.
 Separate into 3 small bowls and add food color to each – one lavender, one pale green and one pink.
 Dip each pastry in icing (to the midline) and place it on a tray – the large pastry in the lavender, the medium in the pale green and the small in pink.
 Allow to dry.
 Decorate the balls with filigree of white chocolate as desired.

IV – The Assembly

Place a dollop of icing (preferably a pale blue) atop a large pastry ball. Take a medium size ball and press it gently on the larger so it sticks in place. 
The butter cream should act as a glue.
Repeat with one of the small balls atop the first two.
 Make a small butter cream “star” on the top and place a single cocoa bean on the star as a garnish.
 Serve fresh.

enhanced-444-1394555587-18

Ogląda, gotuje i fotografuje: Kino i Kuchnia

Rekomendowane artykuły