Chappie – ludzki robot

Chappie

159056397_8ccf8f

I’m consciousness. I’m alive. I’m Chappie.

Chappie wbrew pozorom to nie jest film o psie, ani tym bardziej o psiej karmie. Nie jest to też film o poszukiwaniu pilota do TV. Wręcz przeciwnie. Bardziej o zagubionym błędnym rycerzu-robocie, o umyśle 3 latka.

Wyobraźcie sobie co by było gdyby na świecie byli tylko nieprzekupni policjanci? Ludzie są tylko ludźmi i prędzej czy później ulegną, ale robot pełniący funkcję policjanta, to zupełnie inna bajka. Blondynki, posłowie, celebryci i przedstawiciele handlowi byliby w przysłowiowej kropce.

Kolejne spotkanie z reżyserem Neillem Blomkampem nie zawiodło. Po Dystrykt 9 miałam duże oczekiwania, bo tamten film wbił mnie w fotel i tym razem miałam dość wrażeń. Klimaty s-f tylko w innym wydaniu. Umacnia się myślę moda na udomowione roboty. Do tej pory były filmy animowane jak Wall-E, a ostatnio Big Hero 6, aż nadszedł czas na film fabularny Chappie.

W świecie przedstawionym przez Blomkampa przestępczość kontrolowana jest przez roboty w roli policji. Nie wzbudzają jednak pozytywnych reakcji wśród społeczeństwa. Jeden z robotów (nasz Chappie) zostaje skradziony i przeprogramowany. Zaczyna samodzielnie myśleć i czuć i walczyć z całym światem… bo dla jednych jest cudem techniki, a dla innych zagrożeniem.

1251623 - ChappieZawsze przerażają mnie filmy z wizją zrobotyzowanej przyszłości, szczególnie przy zastępowaniu nimi ludzi, ale tutaj przez udomowienie i nadanie robotowi cech trzyletniego dziecka, aż chce się momentami przytulić tę kupę złomu. Grzebie w lodówce jak E.T., z tą różnicą, że nie konsumuje, no w sumie to nie alien tylko robot, ale zdobywanie wiedzy wygląda podobnie. Telewizja rządzi.

Ciekawym smaczkiem w filmie jest udział południowoafrykańskiego zespołu Die Antwoord z bardzo charakterystyczną Yo-Landi Vi$$er (Anri du Toit). Oboje są ogromnymi fanami pracy Neilla Blomkampa. Podobno jednak współpraca reżysera i Ninja (Watkin Tudor Jones) z zespołu nie należała do udanych. Ninja okazał się trudnym do okiełznania aktorem i jakoś mnie to nie dziwi, ale trzeba przyznać, że oboje dodają specyficznego kolorytu do filmu.

250848-20120131-163121-640x360Ciekawa obsada na tym się nie kończy. Jest też Dev Patel, który od Slumdog Millioner, skrupulatnie buduje swoje aktorskie portfolio oraz poczciwa babcia Sigourney Weaver (Avatar, Obcy itp. czyli ta co zawstydziła polską dziennikarkę 😉 nie mogłam się powstrzymać). W jednej ze scen Michelle (Sigourney Weaver) mówi: „A thinking robot could be the end of mankind. Destroy that robot! Burn it to ash.” Czyżby odniesienie do robota o imieniu Ash z Obcego (1979), który ratował obcego kosztem przeznaczonej na stracenie załogi? I jeszcze Hugh Jackman, którego ledwo poznałam z tymi mułami, czyżby wszyscy w Hollywood dostali darmowe karnety na siłkę?

Podsumowując, kupa złomu może wzruszyć, bawić i wzbudzić taką samą sympatię jak aktor z krwi i kości szczególnie w dobrym filmie, z dobrą obsadą i jak zawsze w wykonaniu Hansa Zimmera świetną muzyką.

chappie-guns

Ps. W celu promocji filmu „Chappie”, Sony Pictures i OMD wybrało 12 najbardziej popularnych na You Tube twórców internetowych z całej Europy do wzięcia udziału w wydarzeniu podczas którego powstało graffiti o rozmiarach 18 x 3 metry. Namalowano najważniejsze postaci i sceny z filmu. Graffiti zostało podzielone na 600 obrazów, które przekazano dystrybutorom filmu, aby oni z kolei udostępnili je fanom.

Bez nazwy-1

Chappie” w kinach od 13 marca 2015.

Obsada:

Hugh Jackman (Wolverine, X-Men), Sharlto Copley (Elizjum, Dystrykt 9), Sigourney Weaver (Avatar, Obcy), Die Antwoord (muzycy), Dev Patel (Hotel Marigold, Newsroom,Milioner z ulicy)

Twórcy:

Directed by: Neil Blomkamp (Elizjum, Dystrykt 9)

Muzyka: Hans Zimmer

Artykuł sponsorowany

Recommended Articles