Batman – zestawienie

Batman superbohater znany chyba wszystkim, stworzony przez Boba Kane, debiutował na ekranie w serialu w latach 40s. Później były seriale, filmy, ale nic wartego uwagi. Nie wchodzę w kryteria zagorzałych fanów komiksów, bo inna bajka, inny świat. Mam do nich ogromny szacunek za wiedzę i dziękuję za wsparcie udzielone przy zgłębianiu Batmana.

Aż tu nagle rok 1989, młodziutki Tim Burton bierze na warsztat Batmana. Perły mieszają się na bruku z popcornem. W roli głównej Michael Keaton, którego uwielbiam w tej roli. Do kompletu posągowa piękność czyli Kim Basinger i one and only Jack Nicholson jako Jocker. Sam film jest dobry, ale wszystko i wszystkich przyćmiewa Jocker. Uśmiech nie będzie schodził z twarzy nie tylko za sprawą chemicznej mikstury, ale nie dajcie się zwieść.

batman2

Do I look like I’m joking?

Bruce Wayne (Batman) rozpocznie przygodę nie tylko z ratowaniem mieszkańców miasteczka Gotham, ale też podrywania dziewczyn na zimną zupę i inne obiadki w pałacu, w przemiłym towarzystwie Alfreda i przy kawałkach Prince’a.

But, you can’t make an omelette without breaking some eggs.

Pierwsze śliwki robaczywki i Tim Barton robi mistrzowski film Powrót Batmana (1992). W roli głównej nadal Michael Keaton, ale tym razem w spaniałej kreacji jako Pan Pingwin Danny DeVito, a w roli Kobiety Kota Michelle Pfeiffer (podobno rozkradli wszystkie plakaty z nią).

batman1

Historia jest fascynująca (o czym często przy takich produkcjach się zapomina, skupiając tylko na efektach), a w dodatku osadzona w genialnych i charakterystycznych już dla Tima Burtona dekoracjach.

Tym razem podrywanie lasek jest utrudnione, bo jak wiadomo koty chodzą swoimi ścieżkami. Batman musiał więc swoją zimną zupę zjeść sam, a dokładnie była to francuska zupa Vichyssoise, którą podaje się na zimno. Przygotowuje się ją z porów, ziemniaków, cebuli, śmietany na rosole z drobiu.*

newmkafrzgmhaw_2_b

Ani kulinarne ani ratownicze wyczyny nie uchroniły Batmana przed upadkiem. Od tego momentu następuje stopniowy, ale nieustający lot w dół.

– Czy da się pan przekonać i weźmie kanapkę?

– Kupię coś po drodze.

Batman Forever z 1995 to zmiana w obsadzie niestety na aktora którego lubie, ale w tej roli Val Kilmer wypadł fatalnie. Na tym samym poziomie Nicole Kidman. Gwiazdami zostali natomiast Tommy Lee Jones w roli Two-Face (Harvey Dent) i Jim Carrey jako Riddler.

Two-Face oprócz rozdwojenia duszy będzie też miała problem z obiadkami. Ach skąd ja to znam … torcik czy kotlecik … odwieczne pytanie. W jego wypadku bardziej złożone. Sugar and Spice. Sugar (Drew Barrymore): Przygotowałam twoje ulubione danie: szampan, duszonego łososia z przepiórczymi jajami i mięciutki suflet cytrynowy. Na co Spice (Debi Mazar): Nie! To ja mam twoje ulubione danie. Pieczone serce dzika, surowe mięso osła i alkohol metylowy bez wody.

batman3

No cóż co kto lubi, ale skoro dorosły facet przebiera się za gryzonia, to chyba nic już mnie nie zdziwi. Ach no i w końcu dowiedziałam się skąd wziął się Drozd znaczy się Robin! Podsumowując tragedii nie ma, ale brakuje magi z poprzednich części, a raczej palca Tima Burtona.

Jest rok 1997 a Joel Schumacher kontynuuje upadek Batmana. Na ekrany wchodzi najgorszy w historii Batman i Robin. Kwintesencja kiczu lat 90tych, na czele z Georgem Clooney, który sam twierdził po tym filmie, że była to strata pieniędzy, a dosłownie ujął to tak: „I think we just killed the franchise”. Co jak wiemy na szczęście nie było prawdą.

batman4

Wzruszający Schwarzenegger jako Mr. Freeze i to on będzie wbrew pozorom najbliżej mojego ulubionego tematu czyli jedzenia. Otoczony mrożonkami i lodami w swojej fabryce, będzie strzegł swej chorej żony. Zazdrościłam Robinowi kąpieli w miksturze z lodów pistacjowych. Mam też słabość do Umy Thurman jako kobiety bluszcza. Niestety te słabości nie są wstanie zasłonić tragedii i upadku całego filmu. A Batgirl… to już była wisienka na torcie kinowego kataklizmu.

batman5

Ocieraliśmy łzy i chowaliśmy Batmana na dnie szafy, od czasu do czasu wspominając pierwsze. Aż tu nagle po latach rozłąki pojawia się światełko w tunelu. Batman Początek (2005) otwiera nową erę w historii filmów z Batmanem. Nowa obsada Christian Bale i Michael Caine są jak ubranie na miarę, na te czasy, na te historie. Jeszcze nie jest idealnie, ale będzie.

Mroczny Rycerz (2008) zostanie w naszej pamięci głównie przez pamiętnego Jokera (Heath Ledger). Postać doskonała w każdym calu, nawiązująca, ale nie kopiująca nic z kreacji Jacka Nicholsona. Niestety tak doskonała, że przyćmiewająca całą resztę.

Moja determinacja została jednak nagrodzona, bo prawie na sam koniec dostałam film, o którym gdzieś podświadomie marzyłam czyli Mroczny Rycerz powstaje (2012). Jest to wg mnie najdoskonalszy film z Batmanem jaki powstał. Wciągający scenariusz, wyraziści bohaterowie, ale nie przysłaniający pozostałych. Świetna rola Toma Hardy, za ktorym nie przepadam, ale tutaj spisał się na medal. A tak naprawdę chodziło o kulki krewetkowe, które występują na samym początku … żarcik oczywiście. You know me! 😉

batman7

I na tym chciałabym skończyć, ale niestety nakręcono Batman v Superman. Ochhhh jakie to było nudne… to już nawet nie chodzi o Bena Affleck’a (tak nie lubię go ale był w miarę). Patetyczne, amerykańskie, nudne, nawet doktorek nie ratuje (Lex Luthor/Jesse Eisenberg), bo wygląda jak rozpuszczony bahor, a nie jak obłąkany wynalazca. Batman wygląda jak robokop, Superman jak zwykle. Jedyny ciekawie poprowadzony wątek to ten z Wonder Woman.

batman

Podsumowując Batman ikoną pozostanie i chyba przetrwa wszystko, słabych aktorów, reżyserów, czy pomysły na scenariusze. Jak feniks z popiołów zawsze się podniesie, bo w końcu jest superbohaterem, a to do czegoś zobowiązuje. Mógłby się tylko lepiej odżywiać, bo na samym koktajlu z jarmużu, to daleko nie pociągnie, a przecież trzeba ratować mityczne Gotham.

*to nie jedyny raz kiedy Vichyssoise pojawia się na ekranie, wystąpi jeszcze w Masce i w V for Vendetta, a także w serialu Downton Abbey.

Zapisz

Recommended Articles