Czy indyjska kuchnia jest filmowa?

Indie to bardzo popularny temat w wśród filmowców. Ogrom pięknych krajobrazów, kultura, kuchnia i zaraz obok straszliwa bieda.

Zebrałam dla was kilka wpisów dotyczących właśnie Indii i z nimi związanych tematów, które już wcześniej ukazały się na blogu.

Hotel Marigold | The Best Exotic Marigold Hotel

Zacznijmy od tego, że Marigold to Aksamitka, przepiękny kwiat, który sama zresztą co roku sadzę w ogrodzie. Bardzo popularna w Indiach, ale nie tylko ze względu na funkcje dekoracyjne, ale również jako przyprawa. Ma bardzo intensywny korzenno kamforowy zapach i gorzko-balsamiczny smak. Stosuje się jako przyprawę w pastach rybnych, daniach mięsnych, a także do barwienia… Read more »

Lunchbox | Smak curry

„Naje się i zbuduje Ci Taj Mahal. – Ale to jest grobowiec!” Staram się nie czytać nic o filmie który będę oglądać. Lekturę recenzji, dokumentacji i smaczków zawsze zostawiam sobie na po. Kierując się kulinarnym wątkiem filmu i zwiastunem miałam pewne oczekiwania. Ku memu zaskoczeniu Smak curry mnie zdołował. Może nie jakoś bardzo, ale odebrałam… Read more »

Podróż na sto stóp

Podróż na sto stóp zabiera zdecydowanie dalej niż do kuchni Francji czy Indii, zabiera w podróż w głąb siebie. Filmy kulinarne zawsze napawają mnie błogością. Nie tylko dlatego że lubię jeść (przede wszystkim) i gotować, ale dlatego że zazwyczaj przemycają jeszcze wyższość biesiadowania, rodziny, przyjaciół, czyli wszystkich tych spraw o których zapominamy w codziennej bieganinie. A… Read more »

Przepisy z filmu Podróż na sto stóp

Znajdziecie tutaj przykładowe przepisy z apetycznego filmu Podróż na sto stóp. Słynny omlet z pięcioma ziołami Hasana, który zjednał mu Madame Mallory i zapewnił mu sławę i chwałę w świecie gastronomii. Read more >>

Lion

Lion to prawdziwa, wzruszająca historia o zaginionym chłopcu z Indii, z potwornie słodkimi ciastkami w tle i sponsorowana przez google earth. To tak w skrócie i lekko ironizując, ale film warto obejrzeć. Uwaga w tekście są spoilery. Lion to historia pięcioletniego hinduskiego chłopca o imieniu Saroo, który w 1986 roku w wyniku niesamowitego splotu wydarzeń… Read more »

Jalebi

Jalebi to wymarzone słodycze małego Saroo z filmu Lion. Są to małe, czerwone albo żółte ciasteczka z lanego ciasta, smażone w głębokim tłuszczu. Bardzo popularne w Indiach, Pakistanie czy Nepalu. Nasącza się je szafranowym syropem co daje im chrupiącą skórką na wierzchu, a w środku są lekko ciągnące. Do ich wykonania używa się specjalnej mąki maida… Read more »

Zapisz

Zapisz

Recommended Articles