Jak jedna książka może zmienić twoje podejście do seriali?

Seriale, do następnego odcinka

Jeśli do tej pory myślałeś, że seriale to tania rozrywka nie mająca nic ambitnym spędzaniem czasu, to po książce “Seriale, do następnego odcinka” szybko zmienisz zdanie. 

Seriale są tak mocno wrośnięte w naszą codzienność, kulturę, że nawet się nad tym nie zastanawiamy. Kształtują nasze gusta, próbują edukować, straszą i rozśmieszają. Zabierają nas w nowe światy, nowe historie. Przez lata wartość treści, jakość produkcji zmieniła się na korzyść. Może nie zastąpiła, ale wywalczyła sobie swój teren w świecie kinematografii. Budżety niektórych seriali często przekraczają budżety filmów. Streaming dokonał w serialach rewolucji, której już nie jesteśmy wstanie zatrzymać. A pandemia przyspieszył wiele nieuchronnych zmian. Sposób oglądania dopasowany do naszego życia, czasu i zwyczajów zawładnął naszymi wieczornymi wyborami. 

Kolejna rewelacyjna książka Zwierza

Wszystkim znana Katarzyna Czajka-Kominiarczuk czyli Zwierz Popkulturalny jest autorką nie lada rarytasu dla fanów seriali. W swojej książce “Seriale, do następnego odcinka” przekazuje nam niezwykle ciekawe informacje dotyczące produkcji, konstrukcji i treści. 

Autorka zabiera nas w odcinkową podróż po zakamarkach świata seriali. Opowiada o tematach tylko z pozoru oczywisty, klaruje sprawy, nad którymi nawet się nie zastanawialiśmy. Tłumaczy w przystępny sposób jak działa ten biznes, kim są showrunnerzy, ile odcinków serialów było kiedyś i od czego to zależało, ile jest teraz. Prowadzi czytelnika po kulisach znanych i lubianych seriali, uczy nas jak odróżnić seriale komediowe, sitcomy czy procedurale, czym są tzw. bottle episodes.

“Seriale oglądamy wszyscy. No, może nie wszyscy, ale z roku na rok jest nas coraz więcej. Stały się one jednym z najważniejszych elementów współczesnej kultury.”

Można powiedzieć, że autorka od kuchni pokazuje nam świat seriali, o którym nie mieliśmy pojęcia. Dzięki książce świat, który tylko wydawał się prosty i banalny, stanie się bardziej zrozumiały. Zdasz sobie sprawę, jakim manipulacjom jesteśmy poddawani, dlaczego jedne tytuły ciągną się latami, a inne kończą po jednym sezonie. Dowiesz się jak wyglądają serialowe franczyzy, dlaczego w każdym kraju jest inna Brzydula Betty albo Frania Maj. Jak i dla kogo powstały telenowele i opery mydlane, jak zastąpić lub pozbyć się aktora z serialu. Dlaczego jedne mają pół godziny a inne czterdzieści pięć minut. 

Procedurale i sitkomy

W książce znajdziecie informacje o serialach znanych i popularnych z ostatnich lat, ale też o tzw. klasykach jak Rodzina Soprano, czy Kroniki Seinfelda. Wnikliwie są omówione takie gatunki seriali jak młodzieżowe i historyczne, jak zbudowany jest klasyczny procedural, a jak sitcom. Jednak, żeby nie zwariować w gąszczu informacji, na końcu znajdziemy bardzo praktyczny słownik pojęć związanych z serialami, oraz listę polecanych przez autorkę seriali. 

Książka “Seriale, do następnego odcinka” jest świetną pozycją dla każdego fana seriali i tych kompulsywnych, którzy jednym haustem oglądają cały sezon i tych niedzielnych dla rozrywki. Książkę połknęłam jednym tchem jak dobry serial.

Seriale, do następnego odcinka. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Wydawnictwo WAB

Recommended Articles