Cztery Składniki. Salt. Fat. Acid. Heat.

cztery skladniki

Jeśli kiedykolwiek będziecie się zastanawiali nad kupnem książki o nauce gotowania, to Cztery Składniki to jedyna jakiej potrzebujecie. 

Kiedy zaczynałam gotować, a jednocześnie zaczynałam bloga Kino i Kuchnia, wiedziałam bardzo mało, a umiejętności miałam jeszcze mniej. Metodą prób i błędów dochodziłam do pożądanych wyników. Gdybym tylko wtedy miałam tę książkę, wiele garnków nie przeniosłoby się do krainy wiecznej szczęśliwości. 

Cztery składniki

Samin Nosrat ma ewidentny talent do gotowania, ale też do opowiadania. Książka jest napisana w przystępny i lekki sposób, więc nie obawiajcie się przytłoczenia informacjami, czy naukową terminologią. A na dodatek pisze z humorem. Polecam obejrzenie na Netflixie mini serialu pod tym samym tytułem co książka. Każdy odcinek to wstęp do konkretnego składnika: soli, tłuszczu, kwasu i temperatury. Tylko tyle i aż tyle potrzebujecie, żeby dobrze i smacznie gotować. 

Dlaczego?

W końcu ktoś odpowiada na moje odwieczne pytanie przy przepisach kulinarnych: “ale dlaczego?” Dlaczego drogi kucharzu, kucharko robisz tak nie inaczej i co to powoduje, co sprawia, że dzieje się to a nie co innego. Dzięki tłumaczeniu dostajemy metody, które pomogą nam się odnaleźć w kuchni, a nie bezmyślnie wykonywać przepisy. Ta książka pozwoliła mi poczuć luz, poznać tajemne kulinarne rewiry i wiedzieć czego się w tych zakamarkach spodziewać. A przede wszystkim nie bać się i eksperymentować. 

Salt. Fat. Acid. Heat.

W pierwszej części książki dowiadujemy się wszystkiego na temat czterech składników: Salt, Fat, Acid, Heat. Autorka szczegółowo opisuje każdy składnik i pokazuje jakie procesy zachodzą w trakcie przygotowywania potrawy z jego wykorzystaniem. Dla mnie najbardziej zaskakujące były kwasy. Jeśli chodzi o ogródek i kwasowość roślin, mam to okiełznane, ale nigdy nie przyszło mi do głowy zastanawiać się nad ph miodu. Albo, że sól soli nierówna, o czym brutalnie kiedyś się przekonałam kisząc ogórki. Przez książkę Cztery składniki zaczęłam używać dużo więcej soli, więcej niż zalecają kardiolodzy! A co tam! Ale robię to z głową i w końcu wiem co robię i jaką sól wykorzystać. 

Przepisy i zalecenia

Druga część książki to przepisy i zalecenia. Znajdziecie tu na przykład ilustracje (Wendy MacNaughton) jak kroić cebulę na różne sposoby. Przepisy na sosy sałatkowe, które w sezonie wiosenno-letnim dodają mi skrzydeł, bo mogę wyczarować dowolną sałatkę. I to za co kocham tego typu książki i wydawnictwa, które to porządnie robią, czyli indeks. Dla mnie indeks jest niezbędny w książkach kucharskich, im więcej w nim haseł tym chętniej kupię książkę kucharską. A tutaj jest doprowadzony do perfekcji. 

“Mieszaj, próbuj i doprawiaj do smaku!” 

Jeśli nic nie wiesz o gotowaniu, jeśli wiesz trochę, ale czasem się gubisz, a nawet jeśli jesteś wyjadaczem to pozwoli ci uporządkować wiedzę. Dla mnie to biblia gotowania. Gdyby nie uzależnienie od książek kucharskich, ta by mi wystarczyła w zupełności, ale co zrobić lubię i kupuję, ale tylko Cztery Składniki mają zaszczytne miejsce obok starej książki kucharskiej mojej mamy i mojego kajetu z przepisami i notatkami. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Salt. Fat. Acid. Heat. Cztery Składniki, Samin Nosrat | ilustracje: Wendy MacNaughton | tłumaczenie: Katarzyna Kmieć Krzewniak | wydawnictwo: Znak Literanova

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów zapraszam do obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

Recommended Articles