Szparagi w cieście czyli Asparagus Feuilletés z serialu Downton Abbey

szparagi w cieście

Szparagi w cieście francuskim to wbrew pozorom o wiele prostsza metoda przygotowania idealnych szparagów, niż na przykład gotowane.

Prawdopodobnie nikt z nas i tak nie sięgnąłby standardów Downton Abbey, ale skoro Daisy się nauczyła, to może i nam się uda.

Przepyszna przekąska, a w wersji z prosciutto nawet można się najeść!

Składniki:

  • 1- 2 arkusze ciasta francuskiego
  • 2 duże żółtka lekko ubite z 2 łyżkami wody 
  • pęczek szparagów (z odciętymi końcówkami)
  • 2 łyżki stołowe drobno startego parmezanu (opcjonalnie)
  • kilka plasterków prosciutto (opcjonalnie)

Rozłóż rozmrożony arkusz ciasta i przekrój na pół. Posyp lekko mąką powierzchnię blatu lub stolnicy i rozwałkuj każdą połówkę posypanym mąką wałkiem do ciasta, aż osiągnie połowę pierwotnej grubości. Użyj pędzelka, aby odkurzyć nadmiar mąki z obu stron ciasta, a następnie przyciąć krawędzie linijką i nożem, aby wyrównać ciasto (taka precyzja wymagana tylko jeśli pracujecie w pałacu, pozostali freestyle).

szparagi w cieście

Ciasto podziel na 12 prostokątów. Posmaruj odrobiną jajek wymieszanych z wodą. Umieść szparaga na jednym prostokącie, posyp odrobiną sera, jeśli używasz, a następnie umieść na wierzchu drugą, dociskając krawędzie, aby uszczelnić jak kieszeń. Możesz też owinąć ciasto z prosciutto na około szparaga. Wtedy ciasto kroisz na węższe i dłuższe prostokąty. 

Szparagi ułóż na lekko natłuszczonej blasze do pieczenia i posmaruj wierzch resztą mieszaniny jajek z wodą. Włóż blachę na 15 minut do lodówki, żeby ciasto było jędrne.

Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Wstaw szparagi do piekarniki i piecz przez około 15 minut. 

Podawaj ciepłe, najlepiej z dodatkiem sosu holenderskiego. 

Łatwy sos holenderski (Hollandaise, Matka Sosów). 

Każdy kucharz powinien być w stanie zrobić klasyczne francuskie sosy bazowe, a holenderski to jeden z najlepszych. Idealny do szparagów, ryb i jajek po benedyktyńsku. Ta wersja stworzona została przez mistrza kuchni Auguste’a Escoffiera, który wynalazł 5 sosów-matek.

Nie przejmujcie się jak nie wyjdzie za pierwszym razem. Nawet wam nie powiem za którym razem mi wyszedł. A i tak nigdy nie mam pewności czy się uda. No ale po to się bawimy w kuchni, bo nie jesteśmy profesjonalistami, prawda?

  • 1 łyżka octu
  • 2 duże żółtka 
  • 1 łyżka wody 
  • 1/2 średniej cytryny, wyciśniętej na sos w razie potrzeby 
  • 1 szklanka masła klarowanego
  • sól, pieprz

Umieścić żółtka, wodę i ocet w metalowej misce, mieszając aż do połączenia. Umieść miskę na garnku z gotującą się wodą i szybko ubij, aż żółtka staną się jaśniejsze, a następnie zdejmij z ognia. Podgrzej masło klarowane tak żeby było ciepłe, nie gorące.

Powoli dodawaj masło do żółtek, cały czas ubijając. W razie potrzeby dodaj kilka kropel soku z cytryny, aby rozcieńczyć sos. Dopraw do smaku solą, pieprzem cayenne i sokiem z cytryny.

Tricki:

  • jeśli sos jest zbyt gęsty: dodaj 1 do 2 łyżek gorącej wody, płynu do gotowania warzyw, bulionu, mleka lub śmietany.
  • jeśli sos nie chce zgęstnieć: jeśli zbyt szybko ubiłaś masło, a sos nie chce zgęstnieć, wypłucz miskę gorącą wodą. Dodaj łyżeczkę soku z cytryny i łyżkę sosu. Ubijaj przez chwilę, aż sos zgęstnieje. Następnie ubijaj resztę sosu po pół łyżki na raz, ubijając, aż każdy dodatek zgęstnieje w sosie przed dodaniem następnego. Twoja cierpliwość zostanie nagrodzona.
  • Downton Cure, czyli gdy sos się zepsuje lub “zsiądzie”: jeśli gotowy sos zacznie się rozdzielać, dodatek łyżki zimnej wody często go uratuje. Jeśli to się nie powiedzie, ubij kolejne jajko w osobnej, podgrzewanej misce, a następnie powoli ubij w zsiadłym sosie.
  • resztki sosu możesz przechowywać przez dzień lub dwa w lodówce, ale świetnie się mrozi. Możesz dodać go również do innych sosów, aby wzmocnić ich smak. Aby odgrzać, dodaj kilka łyżek stołowych na bardzo małym ogniu lub na innym garnku gotującej się wody, a następnie stopniowo ubijaj pozostały sos.

Powodzenia i smacznego i oby Lady Violet nie pomyliła was z kelnerem…

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów zapraszam do obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

Źródło Książka kucharska Downton Abbey. 

Rekomendowane artykuły