Truskawki w filmach – 7 najlepszych scen

truskawki w filmach

Truskawki w filmach nie od razu przechodzą do sedna, kuszą i nęcą. Podgrzewają atmosferę, ale potrafią też być bohaterem afery i potrafią namieszać. 

Przed wami zestawienie najlepszych wg mnie występów truskawek w filmach. I nie powiem, żeby mnie ten temat nie wciągnął! Wręcz wessał. 

Truskawki w filmach – zestawienie

Zacznę od filmu nieoczywistego jak na truskawki, czyli od truskawkowej afery. 

Bunt na okręcie (The Caine Mutiny), 1954

Film na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści Hermana Wouka. Polecam wam gorąco cały film, albo chociaż scenę z zaginionymi truskawkami. Jak może zabraknąć truskawek do lodów, to nie do pomyślenia. Tak rozwiązywać problemy na statku potrafi tylko Humphrey Bogart, jako por. komandor. Philip Francis Queeg.

Iron man 2, 2010

Dość niewdzięczną rolę miały tutaj truskawki. Choć kupione od serca, od ulicznego sprzedawcy i jeszcze z serduszkami na pudełku, wywołały odwrotny skutek. Tony (Robert Downey Jr.) zapomniał, że jedyną rzeczą, na którą jest uczulona Pepper (Gwyneth Paltrow) są truskawki!

Pretty Woman, 1990

Ten film zasługuje na oddzielny wpis kulinarny i na pewno taki będzie, tymczasem mnie interesują truskawki w filmach. Trudno powiedzieć, czy Edward (Richard Gere) chciał zaimponować Vivian (Julia Roberts), czy użył standardowego chwytu na podryw z przyzwyczajenia, ale nie za bardzo mu się to udało. Szampana wypiła duszkiem, a sugestię, żeby zagryźć truskawką dla wzmocnienia smaku nie za bardzo do niej przemawia. Ale jak groovie to groovie. 


I appreciate this whole seduction thing you’ve got going on here, but let me give you a tip: I’m a sure thing.


tess

Dwoje do poprawki (Hope Springs), 2012

Podobny chwyt stosuje małżeństwo z 31 letnim stażem czyli Kay (Meryl Streep) i Arnold (Tommy Lee Jones). Jemu dobrze ona się męczy. Ona też duszkiem wychyla szampana, tyle że tym razem truskawki są w czekoladzie. Czy to pomoże na nudę małżeńską, sprawdźcie sami. 

Ratatuj (Ratatouille), 2007

„Każdy smak był zupełnie wyjątkowy” – mówi Remy, wybitnie utalentowany szczur kucharz. “Ale połącz jeden smak z drugim i powstanie coś nowego”. W powietrzu wystrzeliwują fajerwerki, a Remy ze zmrużonymi oczami oddaje się rozkoszy podniebienia, czyli połączeniu truskawki z serem! Odlot, polecam!

Siódma pieczęć (The Seventh Seal), 1957

Kolejny nieoczywisty film jeśli chodzi o truskawki, choć ich obecność jest jak najbardziej uzasadniona. W jednej ze scen Mia (Bibi Andersson) przynosi wielką misę pachnących ogromnych truskawek, które bohaterowie popijają mlekiem. To jedyne radosne momenty Antoniusa (Max von Sydow). Wzajemna miłość małżonków, miłość do ich dziecka i prostota życia dają mu wytchnienie od dręczących pytań. Ich niewinność i czystość to sedno tej sceny, która jest przyrównywana do eucharystycznego aktu komunii.

Tess, 1979 

Zwany “dokumentem o mleczarstwie w XIX wieku”. Ale mnie interesuje początek filmu i scena z jedzeniem truskawek. Nikt piękniej, delikatniej  i tak nieśmiało nie jadł truskawek.. Jak on ją kusił i uwodził… Nastassja Kinski w ciepłym świetle lata, Nastassja w zachodzącym świetle… piękno w czystej postaci.. I niewiele już potem z tej truskawkowej niewinności i błahostek lata, kokard, wstążek i kapeluszy. 

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów zapraszam do obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

Rekomendowane artykuły