Margot Tenenbaums i jej butterscotch sundae

butterscotch sundae

Butterscotch sundae to najlepszy deser na jesień, tak samo jak seans z filmem Genialny Klan, Wesa Andersona.

Najtrudniej pisze mi się o ulubionych filmach i reżyserach. Nie często zdarza mi się lubić całą filmografię danego twórcy. Wes Anderson należy do tych, których uwielbiam bez wyjątku, jedne mniej drugie bardziej, ale wszystkie są dla mnie ważne. 

Genialny Klan na początku głównie inspirował mnie ze względu na niepodważalny styl Margot Tenenbaums (Gwyneth Paltrow). Z każdym kolejnym seansem dochodziły inne wrażenia, spostrzeżenia i zachwyty. Myślałam, że wyczerpałam temat i znam na wylot. Oglądając film w niedzielne jesienne popołudnie, w pokoju zalanym słońcem i widokiem na złocące się liście dodałam jeszcze jeden skarb. 

Genialny klan opowiada o rodzinie geniuszy, porzuconej przez ojca (Gene Hackman). Wraca po latach i z pomocą służącego próbuje odzyskać utracone więzi. 

W jednej ze scen Margot spotyka się ze swoim przybranym ojcem w cukierni. Zabiera ją akurat do tej pełnej zachwyconych brzdąców lodziarni, pomimo, że jest dorosłą kobietą. Jego potrzeba naprawienia błędów utknęła w czasach, gdy przestał się interesować rodziną, czyli gdy byli jeszcze dziećmi. Wciąż tak ją postrzega i myśli, że nadal w prosty sposób może wszystko naprawić. Wtedy niezbyt zainteresowana Margot zamawia Butterscotch Sundae, odsłaniając całą siebie jednym deserem. 

Butterscotch sundae

I’ll take a butterscotch sundae, I guess.

Butterscotch sundae to lody podane w pucharku, polane sosem. Cały sekret oczywiście tkwi w sosie. To nie jest karmel, to nie jest toffi, choć jest mu blisko, to jest butterscotch i nic tego nie zastąpi. Nie za słodkie, z ciepłym kocykiem w postaci palonego masła i niewielkim dodatkiem śmietanki, żeby unieść się w tej rozkoszy w chmury. Polane nim lody stają się z nadania wykwintne i wyrafinowane. 

To jest cała Margot, utalentowana pisarka, zimna z pozoru, lodowa księżniczka, w swoim beżowym futrze, otulona jak lody sosem. Wszystko jest w niej idealne, styl, maniery, tak samo jak idealny jest to deser. 

Bierzcie i jedzcie z niego wszyscy, gdyż stworzyłam potwora. Niestety można go jeść z podpieczonym na masełku jabłkiem, gruszką lub śliwką, można polać nim gofry, naleśniki. Można … uwaga … polać nim brownie, które stanie się wtedy wybitne i poleci w kosmos i tam zamieszka z Twardowskim.

Butterscotch Sundae – wyrafinowane lody z sosem

Składniki:

  • 50 g masła
  • 250 – 280 g brązowe cukru (koniecznie, z białym cukrem nie wyjdzie)
  • 150 ml śmietanki
  • łyżka ekstraktu waniliowego
  • szczypta soli
  • Lody waniliowe, śmietankowa, albo jakie sobie zażyczycie!

Przygotowanie:

 W średniej wielkości rondlu z grubym dnem, na średnim ogniu, rozpuść masło. Gdy się rozpuści i zacznie się pojawiać osad, dodaj brązowy cukier. Podgrzewaj powoli, cały czas mieszając, przez około 5 minut. Gdyby cukier zaczął się palić, zmniejsz ogień. 

Zdejmij rondelek z ognia i stopniowo zacznij dodawać śmietanę do sosu. Dodaj ekstrakt waniliowy i mieszaj przez około 2 minuty, aż sos będzie całkowicie gładki. Zostaw do ostygnięcia, albo polej lody od razu i patrz jak topnieją, tworząc eleganckie beżowo-białe strugi. Weź do ręki łyżeczkę i z lekką nutą nieśmiałości zanurz w kremowych falach. Nie śpiesz się, konsumuj powoli wręcz z ociąganiem. Niech to trwa…

ps. możesz przelać sos (jest go dużo) do słoiczka i trzymać w lodówce. Możesz też zrobić z połowy porcji, ale myślę, że możesz tego żałować..

Na blogu znajdziecie kilka wpisów dotyczących Wesa Andersona TUTAJ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów z kina, VOD, streamingów (Netflix, HBO Max, Prime Video, Disney+, AppleTV), zapraszam do obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się wpis lub przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

*SUNDAE – to określenie na lody z polewą, posypką, zawsze elegancko podane w pucharku

Genialny klan | Royal Tenenbaums, 2001, reż. Wes Anderson
butterscotch sundae

Rekomendowane artykuły