Dookoła świata – niepokorny przewodnik kulinarny

Niepokorny przewodnik kulinarny

„Dookoła świata – niepokorny przewodnik kulinarny”, to zestawienie ulubionych miejsc z całego świata Anthonego Bourdaina. Tam był, tam jadł.

Taką mam naturę, że ulubieńcom zawsze daje kredyt zaufania. Choć wiem, że po ich śmierci z tego kredytu korzyści czerpie kto inny. 

„Jestem gawędziarzem. Jeżdżę po świecie. Wracam. I opowiadam, jak się czułem.”

Dookoła świata to przewodnik, po znanych i polecanych przez Anthonego Bourdaina miejscach. Podzielony na kraje, miejsca, faktycznie formą i strukturą książki utrzymuje ten porządek. Nie wiem jednak, czy zasadne było umieszczanie do każdego miejsca, informacji jak się tam dostać. Zrozumiałe były takie informacje 10-20 lat temu, ale teraz? Może ktoś zabłądzi i chcąc kupić bilet do Tajlandii, niechcący kupi do Texasu. Co ja tam wiem, niezbadane i kręte są ludzkie podróże. 

„Kiedyś posiłek w paladar składał się z ryżu i fasoli. Dziś jest sushi – widomy znak nadciągającej apokalipsy.”

Fani Anthonego Bourdaina spijają słowa z jego ust nie dla przepisów, ale dla tego szorstkiego tonu i bezpośredniego, choć nie pozbawionego codziennej  filozofii, sposobu opisywania świata. Co się stanie gdy zapiszecie słowa wypowiedziane w programie. Cóż … zgasną. 

„Późny wieczór w głębokim tłuszczu”

Może dlatego powstała sztuka pisania scenariuszy, żeby pozbawić słowo pisane koloru, a tym samym dać pole do popisu filmowcom. W drugą stronę to niestety nie działa. Pomysł na przewodnik powstał za życia Anthonego Bourdaina i możliwe, że gdyby udało mu się go ukończyć, miałby inną wymowę. 

Dla obrony, jest kilka ciekawostek i fragmentów lepszych. Aneks z odniesieniami filmowymi, które inspirowały twórców współpracujących z Anthonym Bourdainem i jego samego. Znajdziecie tu nawiązania do Spragnionych miłości, Bez rezerwacji, Czasu Apokalipsy, Noc na ziemi, Fargo, Wielkie Piękno i wiele innych. 

„Miasto kupców było zmuszone wydawać pieniądze na rozkosze podniebienia i zabawę. Tak narodziła się idea kuidaore, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „doprowadzić się do bankructwa z powodu jedzenia.””

Jeśli kiedykolwiek przeszło wam przez myśl, że potrzebujecie wynotować złote myśli Anthonego Bourdaina z programów, to śmiało możecie kupić książkę Dookoła świata – niepokorny przewodnik kulinarny”. Złota w niej jednak nie znajdziecie. 

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów z kina, VOD, streamingów (Netflix, HBO Max, Prime Video, Disney+, AppleTV), zapraszam do obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się wpis lub przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

„Dookoła świata – niepokorny przewodnik kulinarny”, Anthony Bourdain i Laurie Woolever, 2022, wydawnictwo Buchmann

Rekomendowane artykuły