17 filmów na św. Patryka – kino irlandzkie

kino irlandzkie

Kino irlandzkie, piwo irlandzkie i gar gulaszu, to według mnie najlepsza propozycja na dzień św. Patryka.

Dzień Świętego Patryka to kulturowe i religijne święto obchodzone 17 marca każdego roku ku czci patrona Irlandii, św. Patryka. Jest to święto państwowe w Irlandii, obchodzone również na całym świecie przez osoby pochodzenia irlandzkiego i tych, którzy sympatyzują i lubią irlandzkie piwo.

Początki Dnia Świętego Patryka sięgają XVII wieku, kiedy to stał się oficjalnym świętem w Kościele katolickim. Z biegiem czasu święto przekształciło się w święto kultury irlandzkiej, z paradami, muzyką, tańcem i ucztowaniem.

Jedną z najbardziej znanych tradycji związanych z Dniem Świętego Patryka jest wykorzystanie koloru zielonego. Mówi się, że noszenie się tego dnia na zielono przynosi szczęście i chroni przed złymi duchami. Wiele osób decyduje się również na noszenie koniczynek, które, jak się uważa, były używane przez św. Patryka do nauczania o Trójcy Świętej.

Dla mnie oczywiście najciekawszą tradycją związaną z Dniem Świętego Patryka jest spożywanie tradycyjnych irlandzkich potraw i napojów. I mamy tu takie cuda jak peklowana wołowina i kapusta, gulasz irlandzki i chleb sodowy, a także napitki, takie jak Guinness, whisky i kawa po irlandzku.

Sama strawa to za mało. Do pełni szczęścia potrzeba jeszcze obrazu.

Kino irlandzkie w 17 puntkach:

Pisząc o irlandzkim kinie nie sposób uniknąć trudnej historii, kościoła i religii, IRA, piwa, nostalgii i melancholii we wszystkich możliwych kolorach zieleni oraz charakterystycznego akcentu. A to wszystko ujęte przez klasyczne komedie romantyczne po brutalne thrillery polityczne. 

To moja 17 stka kina irlandzkiego z okazji Dnia św. Patryka.

1. Belfast

Filmowe wspomnienia z dzieciństwa Kennetha Branagha. Reżyser opowiada historię chłopca z Belfastu, Buddiego, który dorasta w czasach konfliktu pomiędzy katolikami i protestantami w Irlandii Północnej w latach 60. XX wieku. Jego rodzice, grani przez Jamiego Dornana i Caitrionę Balfe, walczą o bezpieczeństwo swojej rodziny pośród przemocy i napięć tamtych czasów.

2. Duchy Inisherin

„Duchy Inisherin” to film, który pozostawia z poczuciem niedowierzania i zachwytu. Film jest piękną opowieścią o miłości, przyjaźni, stracie i zjawiskach nadprzyrodzonych. W filmie wyreżyserowanym przez Martina McDonagha,  dwaj najbardziej utalentowani irlandzcy aktorzy: Colin Farrell i Brendan Gleeson. Najnowsze kino irlandzkie.

3. Brooklyn

Brooklyn to romantyczny dramat w reżyserii Johna Crowleya, oparty na powieści Colma Tóibína o tym samym tytule. Film miał premierę w 2015 roku. W głównych rolach zobaczycie: Saoirse Ronan, Emory Cohen i Domhnall Gleeson. Akcja filmu rozgrywa się na początku lat pięćdziesiątych i opowiada historię Eilis Lacey, młodej Irlandki, która emigruje do Brooklynu w Nowym Jorku, aby rozpocząć nowe życie. 

4. Głód

Jeden z miażdżących tytułów kina irlandzkiego „Głód”. Wyreżyserowany przez Steve’a McQueena dramat historyczny, opowiada historię strajku głodowego w Irlandii w 1981 roku. Stuart Graham, który wcielił się w rolę funkcjonariusza więziennego w filmie, dał niezapomnianą kreację, która przyczyniła się do sukcesu filmu. 

5. Najpierw Strzelaj Potem Zwiedzaj

Czarna komedia z 2008 roku, napisana i wyreżyserowana przez Martina McDonagha. Historia opowiada o dwóch zabójcach, Rayu i Kenie, którzy zostają wysłani do Brugii w Belgii, aby ukryć się po nieudanej robocie. Czekając na dalsze instrukcje od swojego szefa, dwaj mężczyźni zwiedzają malownicze miasto i konfrontują się z własną winą i moralnością. Najlepiej zaraz po obejrzeniu Duchów Inisherin.

6. Oświadczyny Po Irlandzku

Ten film to idealne połączenie romansu, humoru i zapierających dech w piersiach irlandzkich krajobrazów, które sprawią, że zakochasz się w tym kraju. Jeśli jeszcze jakimś cudem tego nie zrobiłeś. Anna, odnosząca sukcesy agentka nieruchomości, postanawia pojechać do Dublina, aby oświadczyć się swojemu chłopakowi 29 lutego, znanego jako dzień roku przestępnego. Jednak jej plany się nie powiodły i z powodu złej pogody utknęła w małym irlandzkim miasteczku. Tam poznaje Declana, Irlandczyka, który zgadza się zabrać ją za drobną opłatą do Dublina. Więcej o filmie pisałam TUTAJ

7. W Imię Ojca – Kino irlandzkie

„W imię ojca” to film z 1993 roku wyreżyserowany przez Jima Sheridana, który opowiada prawdziwą historię Gerry’ego Conlona, człowieka, który wraz z trzema innymi osobami został niesłusznie uwięziony za zamachy bombowe na pub w Guildford w 1974 roku. Film jest przejmującym portretem niesprawiedliwości, z jaką spotkał się Conlon i jego rodzina, oraz wytrwałością, jaką wykazali się w obliczu ekstremalnych przeciwności losu. 

8. Once

Skromny, niezależny film z 2007 roku, który podbił serca wielu kinomanów swoją wzruszającą historią i piękną muzyką. Film wyreżyserował John Carney, a w rolach głównych występują Glen Hansard i Markéta Irglová. Glen Hansard, irlandzki piosenkarz i autor tekstów, jest głównym aktorem w filmie i kompozytorem filmowych utworów. Kino irlandzkie w romantycznym wydaniu.

9. Prochy Angeli

Angela’s Ashes to poruszający i emocjonalny film w reżyserii Alana Parkera, oparty na bestsellerowych wspomnieniach Franka McCourta. Film opowiada historię dzieciństwa McCourta dorastającego w skrajnej biedzie w Limerick w Irlandii w latach 30. i 40.

10. Gra pozorów

Dramatyczny thriller wyreżyserowany przez Neila Jordana, poruszający tematy tożsamości, polityki i miłości. Fabuła filmu obraca się wokół porwania przez IRA brytyjskiego żołnierza Jodiego, granego przez Foresta Whitakera i jego nieprawdopodobnej przyjaźni z jednym z porywaczy, Fergusem, granym przez Stephena Reę.

11. Spokojny Człowiek

The Quiet Man to klasyczny komediodramat romantyczny w reżyserii Johna Forda, z udziałem Johna Wayne’a i Maureen O’Hara. Akcja filmu rozgrywa się w latach 20 XX wieku, w idyllicznej wiejskiej Irlandii i opowiada historię Seana Thorntona, irlandzko-amerykańskiego boksera, który wraca do ojczyzny, aby odzyskać rodzinną farmę i rozpocząć nowe życie.

12. W Kręgu Przyjaciół

W Kręgu Przyjaciół to porywający film w reżyserii Pata O’Connora, oparty na powieści Maeve Binchy pod tym samym tytułem. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat pięćdziesiątych i śledzi życie trzech przyjaciółek, Bernadette, Eve i Nan. Dziewczęta przeżywają wzloty i upadki miłości, przyjaźni i oczekiwań społecznych w swoim małym irlandzkim miasteczku.

13. Kalwaria

Kalwaria to prowokujący do myślenia film wyreżyserowany przez Johna Michaela McDonagha, z Brendanem Gleesonem w roli głównej. Film porusza tematy wiary, moralności i odkupienia oczami dobrodusznego księdza, ojca Jamesa Lavelle, któremu grozi śmierć podczas spowiedzi.

14. Wiatr Buszujący w Jęczmieniu

Wiatr Buszujący w Jęczmieniu to mocny i emocjonalny film wyreżyserowany przez Kena Loacha. Zagłębia się w zmagania Irlandczyków podczas wojny o niepodległość i irlandzkiej wojny domowej na początku XX wieku. Film porusza tematy nacjonalizmu, kolonializmu i kosztów walki o własne przekonania.

15. Nasza Ameryka

Nasza Ameryka to poruszający film wyreżyserowany przez Jima Sheridana, opowiadający o zmaganiach rodziny irlandzkich imigrantów, która próbuje rozpocząć nowe życie w Ameryce, na ulicach Hell’s Kitchen w Nowym Jorku. Film jest luźno oparty na osobistych doświadczeniach Sheridana jako imigranta. Porusza temat żalu, straty po śmierci dziecka i nadziei na nowy początek.

16. Filomena

Filomena to doceniony przez krytyków film wyreżyserowany przez Stephena Frearsa. Oparty na książce „The Lost Child of Philomena Lee” autorstwa dziennikarza Martina Sixsmitha. Film opowiada mrożącą krew w żyłach prawdziwą historię Philomeny Lee, kobiety, która spędziła pięćdziesiąt lat na poszukiwaniu syna, którego musiała oddać do adopcji w Irlandii.

17. Moja Lewa Stopa

„Moja lewa stopa” to dramat biograficzny opowiadający historię Christy Brown, Irlandczyka urodzonego z porażeniem mózgowym, który nauczył się pisać i malować jedyną kończyną, którą mógł kontrolować – lewą stopą. Film miał premierę w 1989 roku, wyreżyserowany przez Jima Sheridana. W roli głównej występuje Daniel Day-Lewis, który zdobył Oscara dla najlepszego aktora za rolę Christy Brown.

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów z kina, VOD, streamingów (Netflix, HBO Max, Prime Video, Disney+, AppleTV), zapraszam do obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się wpis lub przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

Rekomendowane artykuły