Sukcesja czyli hucpa w fabryce karmelków

Sukcesja

Sukcesja, dramat HBO, opowiada historię rodziny Royów, obrzydliwie bogatych magnatów medialnych. Na równi się nienawidzą i wykorzystują do zaspokajania skrajnej żądzy władzy. A jedzenie jest tu głównie oznaką słabości i narzędziem pognębienia.

Wszystko tu kręci się wokół władzy, nawet jedzenie służy władzy. Jeśli jest jedzenie to musi w nim być kutas, bo wszystko kręci się wokół największego z nich, czyli Logana. Choć najbardziej malownicze kulinarne sytuacje tworzy dream team Tom i Greg, nie ma sensu szukanie pyszności. Tylko szarzyzna, obrzydliwość, wykorzystywanie i dominacja. Lepsze od jedzenia, jest jedzenie wykorzystane w obraźliwym kontekście, uwłaczające człowieczeństwu, przyrównania do wszelkiej maści papek, by tylko wcisnąć przeciwnika w ziemię. 

“Oink for your sausages, piggies”

Dwie najbardziej przerażające sceny “kulinarne” w serialu Sukcesja to upokarzający “Boar on the floor” i okrutna scena z jedzenia ortolanów. Do dzisiaj przyprawiają mnie o grymas obrzydzenia i nieznośny podskórny dyskomfort. Jedzenie staje się bronią, testem na wierność. Dręczenie i upokarzanie przez Logana, który czerpie ze swojej metody przyjemność i siłę. Sama walka o kiełbaski była już tylko zwieńczeniem narastającego zmiażdżenia ostatnich oznak człowieczeństwa. Sprowadzeniem dosłownie i w przenośni do parteru. I już tutaj można znaleźć pierwszy moment walki o kutasy (kiełbaski). “One to rule them all” jak mawiają. A przecież oprócz władzy i pieniędzy, walka trwa też o ojcowską miłość.

To nie ostatni raz, gdy wspólne posiłki są polami bitewnymi. W Sukcesji nie ma miejsca na przyjemności jak w tradycyjnej rodzinie. Ciepło, miłość, tworzenie więzi, tego tutaj nie ma, tak jak i nie ma dobrego kojącego jedzenia. Posiłek nie jest aktem przyjemności. W zasadzie każdy wspólny obiad, czy śniadanie, lunch, to walka. Nie ujdzie na sucho nawet najmłodszym. Kiedy przy jednym z obiadów rodzina gra w grę “Poszedłem na targ” wnuk Logana obrywa sosem żurawinowym. Głowa rodu nigdy nie przegrywa.

’Mask Shame, Heighten Pleasure’

Uwodzenie Grega ortolanami jest tylko z pozoru przyjemniejsze. Na początek słowo wyjaśnienia czym są ortolany. Ortolany to śliczne małe ptaszki, które szczególnie upodobali sobie Francuzi. W sumie słynną ze swoich tradycyjnych kulinarnych okrucieństw, więc nie powinno mnie to dziwić. Dramat ortolanów trwa 21 dni, kiedy tuczy się je w ciemności, aż stracą wzrok. Po tej torturze topi się je w armaniaku i piecze. Zjada w całości, a akt ten ukrywa pod serwetką. Od 1979 roku Unia Europejska zakazała polowań na te ptaki. Kwitnie niestety czarny rynek, o czym wspominał w jednym ze swoich programów Anthony Bourdain. 

Miałam nadzieję, że matka może jest inna. Nic bardziej mylnego. Jej sposób na przywitanie dzieci nie ma nic wspólnego z matczyną troską, ciepłem i miłością. W końcu to najgorsza matka na świecie. To znowu jest transakcja biznesowa okraszona szarym, wyschniętym i smutnym gołębiem. Może nawet z kawałkami śrutu. Zestawiona ze stekami Logana wyraźnie pokazuje miejsce matki w szeregu. 

Masło jest za zimne! Popierdoleńcy, rogaliki rwą się w rękach!

Nawet masło, coś, co już bardziej nie może kojarzyć się z rozkoszą jedzenia. Coś, co zapewnia 100% komfortu do każdego dania. Tutaj zostaje sprowadzone do gigantycznej awantury. Zimne masło doprowadza Connora do szału, na jednej z imprez, którą nadzoruje. Nie sposób posmarować nim bułeczek. A przecież taka jest cała rodzina Royów, tak zimni i twardzi, że wątpisz, żeby kiedykolwiek zmiękli. Connor, ten najbardziej oderwany, działający po swojemu. Z narzeczoną byłą prostytutką, nieudana kariera polityczna, idiotyczne hobby w postaci “hiperdekantacji” wina (dekantacja – napowietrzanie). Przy odrobinie władzy, zamienia się w takiego samego dupka jak cała reszta. Zimne masło doprowadziło go do wrzenia, po niewłaściwym drinku (zbyt awangardowy drink tworzy zatory – gin pesto – no flow, stagnacja), źle nakrytych stołach itd. 

Mental barier

Wszystko co pyszne zostanie obrzydzone, straci wszystkie swoje atuty. Tak robi Logan, tak robią wszyscy w serialu Sukcesja. Nawet Greg nie uratował honoru czekoladowych ciasteczek wsadzonych do woreczka na psie kupy. Tom był zachwycony faktem, że może go pognębić. Choć to właśnie Tom, jest największym zjadaczem w serialu, zjadaczem grzechów. 

“Czy słyszałeś o zjadaczu grzesznych ciastek? Przychodził na pogrzeb i zjadał ciastka wyłożone na nieboszczyku. Jego grzechy.”

Pierwsze grzechy zjada po wylewie Logana, pałaszując kawałek ciasta. Nie omija własnego wytrysku, czy rybnego taco. Wkłada nawet lizane paluchy do wspólnej misy z chipsami. To tylko preludium, pewnego dnia sięgnie po kurczaka z rodowego talerza. Odważny ruch jak na Toma, ale walące się małżeństwo wymaga ceny. Chcąc zranić żonę, postanowił zawstydzić ojca. Stały kontakt wzrokowy, kęs, za kęsem, do samej kości. 

„Co to kurwa było? Zjadł mojego pieprzonego kurczaka! Co dalej? Wsadzi swojego fiuta w moją sałatkę ziemniaczaną?”

W ramach gnębienia Grega, zje jedną z jego muffinek z kosza pełnego wypieków. Opowie mu przy tym fascynującą historię o Neronie i Sporusie, który przypominał mu zmarłą żoną. “Wykastrował bym cię i poślubił w mgnieniu oka”.

“You can’t make a tomlette without breaking some greggs” – Sukcesja

Ich wspólne posiłki są jak taniec, uwodzenie. Tylko do końca nie jesteś pewien, kto kogo, a może jeden drugiego, tylko w innym celu. Tom i Greg przy wspólnym śniadaniu w jakiejś całodobowej jadłodajni analizują niedogodności związane z więzieniem. Tom, jak zawodowy zjadacz grzesznych ciastek, gotowy jest wziąć winę za Logana na siebie. Martwi się czy więzienne jedzenie będzie mu smakować. Nad suchymi, gumowatymi omletami, podobnymi do “warg sromowych wielbłąda”, dręczą się jeszcze bardziej. “Musisz usunąć od 30 do 50 procent smaku tej niekończącej się słonej maty gimnastycznej, którą tam jesz”.

„Jedzenie? Połykać. Jesteśmy tutaj na ślinie i adrenalinie.”

Ciekawie to kontrastuje z marnotrawstwem najdroższego jedzenia i wymianą go na zwykłą pizze. Kiedy knują w Hamptons personel przygotowuje pudła pełne homarów i steków z najlepszego i najdroższego mięsa, które pójdą do kosza, przez zwłoki szopa pracza w kominie. „Śmierdzi, jakby sprzedawca sera umarł i zostawił swojego fiuta w jebanym brie.” I znowu ten fiut! Wielki wykwintny posiłek zamieni się w smutną cienką pizzę, której nikt nie tknie.

“Bring him up in the dumbwaiter, like a fucking hamburger.”

Logan oczywiście jest najlepszy w swoich kulinarnych przezwiskach. „Twój mózg to jajecznica, spójrz na siebie” – mówi do Kendalla w 3 sezonie. Albo „Zmielę jego pieprzone kości, żeby zrobić sobie chleb”, kiedy dowiaduje się o spisku przeciwko niemu. O prezydencie Stanów Zjednoczonych mówi: „Pieprzona kalifornijska rodzynka”. Obrywa się też najwierniejszemu Frankowi: „Frank, nie można ci ufać! Jesteś tłuczonymi ziemniakami!” O firmie Pierce Global Media “self-righteous, fucking-butter-wouldn’t-melt, disingenious Pulitzer pricks.” (nie podejmuje się tłumaczenia).

Goni go Roman, który równie barwnie i celnie określa przeciwników. “Mięsną marionetką” nazywa Sandy, Furness’a (Logan nazywa go “wojowniczą cukinią”), przyszłego męża swojej matki „miską owsianki”. Jemu też się obrywa od Shiv: „Czy nikt w Raya nie chciał przyjechać do Włoch i usiąść na twoim fiucie z ricotty?”, kiedy sam jedzenie na ślub matki. 

Są też wątki trucizny jak przystało na klasyczną grecką tragedię. Pierwsze są pączki, choć nikt nigdy nie sprawdził, czy faktycznie były zatrute. W 3 sezonie, Logan wysyła pudełko z pączkami, z zaproszeniem na herbatkę do swoich dzieci, które właśnie przeciwko niemu knują. Wszystko jest prawie dogadane. Aż tu nagle wchodzą one całe różowo-pudrowe. Niby miły gest, pączek coś przepysznego. Kto nie lubi pączków. Kendall dwoi się i troi, żeby przekonać rodzeństwo, ale podobnie jak ojciec wychodzi na dupka. Nieistotne pączki, nieistotny starszy brat. 

„Czy to przez te cholerne pączki? Wystraszyły cię pieprzone pączki? To żałosne, Shiv!”

Kiedy Kendall powtarza, że pączki są nieistotne, jest w błędzie. Są najistotniejsze. Co potwierdza Roman. Są jedyną słodyczą jaką mogą dostać od ojca. A nie zdarza się to często. Więc jak można ugryźć rękę, która cię karmi? Plan Kendalla legł w gruzach przez smażone, uzależniające ciasto. Nawet jeśli trucizna już jest w krwiobiegu rodziny. Ten refren Shiv powtórzy się w finale.

Sytuacja się odwraca, kiedy to Kendall we Włoszech zaprasza Logana na kolację. Chcą porozmawiać o wykupieniu udziału Kendalla w firmie. Jednak Logan nie ufa nikomu, a szczególnie synowi, nad którym tak się psychicznie znęcał. Prosi wnuka, żeby spróbował jego dania. Te okrutne i pokrętne gry, na granicy ryzyka nigdy się nie kończą. 

Sukcesja - jedzenie

Sukcesja – Grande finale

Finał jest jednak równie rozczarowujący (nie dla widza), jak posiłek dla króla, który przygotowuje wspólnie rodzeństwo. To chyba ich jedyna swawola w kuchni. Pichcą niczym wiedźmy w kotle: mleko 0%, pikle z wojny, sos tabasco, surowe jajka, piętki z chleba, kakao (?) i ślina Shiv. To już sugeruje, że król zwróci tą miksturę szybciej niż myśli. A symboliczna koronacja wylanymi resztkami na głowę Kendalla, wieszczy rozpływające się królestwo. 

Wszystkie te posiłki, tace z jedzeniem, te ułamki sekund z chipsami i innymi przekąskami, są niczym. Są nieistotne jak te pączki. Jedzenie jest oznaką słabości. Połyka się i walczy dalej. Jedzenie jako emocja, nie występuje w universum Royów. A wszyscy ci, którzy przejawiają jakiekolwiek uczucia stają się jedzeniem i zostają zjedzeni. 

Jeśli jesteście słabeuszami, chcecie przejść na dietę, zmieszać się z błotem i obrzydzić sobie jedzenie, to jest idealna kolacja. Sukcesja to dramat szekspirowski i tragedia grecka w jednym, strogonow jeszcze krwisty, a czasem tłusta kiełbasa. 

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów z kina, VOD, streamingów (Netflix, HBO Max, Prime Video, Disney+, AppleTV), zapraszam do zapisania się na mój NEWSLETTER (ekskluzywne treści), obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się wpis lub przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

Sukcesja sezony 1-4, 2018-2023

Zdjęcie: HBO max

Rekomendowane artykuły