Frybread Rip’a z serialu Yellowstone

frybread

Najpiękniejsza scena śniadaniowa podczas której Rip przygotowuje frybread Beth, ma o wiele bardziej złożoną historię.

Frybread (czasami nazywane fry bread lub fry-bread) to danie rdzennej ludności Ameryki Północnej. Łączy się jednak z kolonializmem i jego historia jest mówiąc delikatnie trudna. Składniki na chleb były dostarczane rdzennym Amerykanom podczas ich wysiedlania, żeby zapobiec głodowi na terenach na których nie mogli uprawiać swoich warzyw.

Bądź miła. Bądź miły 🙂 Postaw mi kawę na buycoffee.to

Danie jest popularne w kuchniach wielu plemion indiańskich i ma wiele regionalnych wariantów. Składniki do przygotowania frybread zazwyczaj obejmują mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sól i wodę. Te składniki są mieszane razem, aby utworzyć ciasto. Jest rozwałkowywane na cienkie placki i smażone na głębokim oleju lub tłuszczu do momentu, aż stanie się złocisto-brązowe. Po usmażeniu frybread może być podawane na wiele różnych sposobów.

Frybread jest często spożywany jako przekąska lub danie główne. Może być podawane z różnymi nadzieniami lub dodatkami, takimi jak mięso mielone, fasola, ser, sałatka, sosy i inne składniki. Tworząc dania takie jak frybread tacos, frybread nachos i frybread z jagodami lub miodem jako deser.

Jednak frybread jest również uważane za niezdrowy, ponieważ jest smażony na głębokim oleju i zawiera dużą ilość kalorii i tłuszczu. W związku z tym, choć jest smaczny i popularny, zaleca się spożywanie go z umiarem jako część zrównoważonej diety.

Frybread i kolonializm

Frybread ma ścisły związek z kolonializmem, ponieważ jest produktem, który narodził się w kontekście historii kolonizacji i interakcji między rdzennymi mieszkańcami Ameryki a europejskimi osadnikami.

Kiedy europejscy kolonizatorzy przybyli do Ameryki Północnej, wprowadzili nowe składniki i techniki kulinarne, które wpłynęły na tradycyjne kuchnie rdzennej ludności. Przykładowo, wprowadzenie mąki pszennej, proszku do pieczenia i smażenia na głębokim oleju było nowością w diecie rdzennych Amerykanów. W odpowiedzi na dostępność tych nowych składników i technik, rdzenna ludność zaczęła tworzyć nowe potrawy, w tym frybread.

Dziedzictwo czy trauma

Danie stało się ważnym elementem kulturowego dziedzictwa Indian amerykańskich i jest kojarzone z ich historią. Niemniej jednak, jest to również symbol związany z bólem i traumą spowodowaną kolonializmem i ekspansją osadników. Wielu rdzennych Amerykanów utożsamia frybread z okresem, gdy zostali zmuszeni do przeniesienia się do rezerwatów. Pozbawieni swojej tradycyjnej ziemi i stylu życia oraz zmuszeni do korzystania z dostępnych surowców, takich jak mąka i tłuszcz.

W związku z tym frybread jest też postrzegany jako symbol zarówno przetrwania kulturowego i kulinarnej adaptacji. A także jako przypomnienie o trudnej historii i konsekwencjach kolonializmu dla rdzennej ludności Ameryki. Dlatego przygotowanie i spożywanie frybread często ma głębszy kontekst kulturowy i historyczny.

Jak wiecie z serialu, ziemia na której osiedlili się Duttonowie również należała do Indian i jest to niezwykle ważny element historii opowiadanej przez twórców. 

Frybread przygotowuje Rip, tak jak robiła to jego matka gdy był mały, dla Beth na śniadanie. Jest to jedna z najpiękniejszych scen w serialu. Więcej możecie poczytać o scenie TUTAJ.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej 
  • łyżeczka soli  
  • łyżka proszku do pieczenia 
  • 1 szklanka gorącej wody 
  • olej roślinny do smażenia

Przygotowanie:

Przesiej mąkę, dodaj proszek do pieczenie i sół. Wymieszaj. Dodaj gorącą wodę i wyrabiaj rękami. Ciasto będzie lekko klejące. Przykryj ściereczką i odstaw na około 10 minut. 

W dużej patelni rozgrzej olej. Odrywaj z ciasta kawałki wielkości 3-4 cm. Rozwałkuj do średnicy około 15 cm. Włóż rozwałkowane ciasto na patelnię i smaż na złoty kolor w głębokim tłuszczu. Po około 10-20 sekund na stronę. Odłóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, żeby odsączyć tłuszcz. 

Smacznego! 

Bądź miła. Bądź miły 🙂 Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów z kina, VOD, streamingów (Netflix, HBO Max, Prime Video, Disney+, AppleTV, SkyShowtime), zapraszam do zapisania się na mój NEWSLETTER (ekskluzywne treści), obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się wpis lub przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

Rekomendowane artykuły