Czas krwawego księżyca, zabójstwa Osagów

Zabójstwa Osagów

Co ma wspólnego FBI, James Stewart i krewetki z mroczną historią zabójstw na członkach plemienia Osagów.

Książka Czas krwawego księżyca, Davida Granna opowiada mroczną historię zabójstw na członkach plemienia Osagów. Ten fascynujący reportaż czyta się z zapartym tchem niczym najlepszy kryminał. W końcu to życie dostarcza najlepszych scenariuszy. Historia rdzennych amerykanów z plemienia Osagów już po raz drugi znalazła się na ekranie. Tym razem za sprawą Martina Scorsese i jestem pewna, że zmaże instrumentalne przedstawienie w filmie Historia FBI z 1959 roku. Ale po kolei. 

David Grann szczegółowo opisał historię zabójstw Osagów w latach 20 XX wieku w Oklahomie. Morderstwa były związane z wydobyciem ropy naftowej na terenach należących do plemienia, co uczyniło ich jednym z najbogatszych na świecie. 

Osage posiadali prawa do swoich ziem i zasobów naturalnych, w tym do ropy naftowej, a dochody z wydobycia ropy były dzielone między członków plemienia. Jednak z tym bogactwem przyszły również niebezpieczeństwa. Zaczęło się od przyznawania opiekunów, którzy mieli się zajmować majątkiem danej rodziny plemienia. Uważano bowiem, że nie są zdolni do samodzielnego zarządzania takimi pieniędzmi. To już było gigantyczną niesprawiedliwością i prowadziło do nadużyć. W latach 20. XX wieku wiele osób próbowało wykorzystać Osagów i przejąć ich majątek, co prowadziło do serii tajemniczych morderstw. I tu poznajemy rodzinę Mollie (Lily Gladstone) z plemienia Osagów, która poślubiła Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio). Poznajemy też jej matkę i siostry, oraz białych którzy zwęszyli duże pieniądze. 

Zabójstwa Osagów

Książka koncentruje się na śledztwie w sprawie morderstw, z powodzeniem prowadzonym przez Toma White’a (Jesse Plemons), który pracował dla agencji federalnej, nazwanej później FBI. Niektóre z morderstw Osagów w tym okresie były związane z truciznami, wybuchami i innymi przerażającymi metodami. W 1926 roku kilku podejrzanych zostało aresztowanych i oskarżonych o zabójstwa Osagów, choć nie wszyscy odpowiedzieli za swoje czyny. Ilość zaniedbań, które wykazało dziennikarskie śledztwo zatrważa. 

Sprawa zabójstw Osagów była jednym z najważniejszych momentów w historii FBI i przyczyniła się do wzrostu zainteresowania rządowych agencji ścigania w walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją na terenach indiańskich. Skomplikowane śledztwo w tej sprawie przyczyniło się do zwiększenia znaczenia agencji, co skwapliwie wykorzystał reżyser Mervyn LeRoy w filmie “Historia FBI”.

Historia FBI a zabójstwa Osagów

Film „Historia FBI” (oryginalny tytuł: „The FBI Story”) to amerykański film fabularny z 1959 roku. Główną rolę w filmie zagrał James Stewart, który wcielił się w postać fikcyjnego agenta FBI nazwiskiem Chip Hardesty. Film jest oparty na autentycznych wydarzeniach i stanowi hołd, a raczej laurkę dla działalności Federalnego Biura Śledczego (FBI). Chip rozpoczyna swoją karierę w agencji podczas czasów wielkiego kryzysu gospodarczego i prowadzi śledztwa w różnych sprawach, w tym przestępstwach zorganizowanych, przemytu narkotyków i szpiegostwa.

Jedną ze spraw są zabójstwa Osagów, która zajmuje około piętnastu minut filmu. Członkowie plemienia przedstawieni są w filmie przedmiotowo, nie mają ról mówionych. A ich podejście do bogactwa jest przedstawione wręcz komicznie. Ciężko się na to patrzy po lekturze książki. Nazwiska przestępców i agentów zaangażowanych w zabójstwa Osagów są zmienione, ale wiadomo o kogo chodzi. 

Historia FBI
Historia FBI

Herzog’s Sea Food

Tutaj mała dygresja gastronomiczna. Historia FBI jest równolegle prowadzona z życiem prywatnym agenta Hardesty. W jednej ze scen ze świeżo poślubioną żoną, on tuszuje krewetkami swoje zaangażowanie w kolejne śledztwo, a ona próbuje mu powiedzieć, że jest w ciąży zamawiają do tych krewetek lody. 

  • Nie potrzebujemy menu. Proszę podać wielki talerz pysznych krewetek. 
  • Złościli się gdy powiedziałeś, że odchodzisz?
  • Zasmakują ci te krewetki. Trzeba skruszyć skorupkę i zamoczyć w sosie. Wielkie, chyba wykluły się z dużych jajeczek. 
  • Nie interesują mnie krewetki. Poproszę lody.
  • Lody i krewetki do siebie nie pasują. 
  • Zjem krewetki z lodami. To kolejny powód dla którego nie powinieneś zmieniać planów. Od wczoraj mam ochotę na krewetki z lodami. Miałam na nie ochotę trzy dni temu. Wiesz co to oznacza?
  • Będziemy mieli dziecko? Proszę przynieść lody natychmiast! Podwójną porcje!

Istotne jest miejsce gdzie zajadają się wielkimi krewetkami. Jest to słynna w Waszyngtonie restauracja Herzog’s Sea Food, zlokalizowana przy Miejskim Targu Rybnym przy Maine Avenue. Restauracja została założona przez szwajcarską parę Charliego i Henriettę “Yettie” Herzog w 1912 roku. Słynna z owoców morza i z pięknego, żelaznego balkonu z widokiem na wodę. Gdzie widzimy agenta z żoną nad talerzem krewetek. A sam targ rybny możemy zobaczyć też w filmie Stan Gry z 2009 roku.

J.E. Hooverem

Reżyser filmu Mervyn LeRoy nie ukrywał swojej przyjaźni z J.E. Hooverem (48 lat pełnił funkcję dyrektora) i jego zamiarem w filmie było przyniesienie uznania FBI. Hoover zresztą wystąpił w filmie jako on sam i miał decydujący głos przy końcowym montażu. Wszystko to w zamian za możliwość filmowania w siedzibie FBI i konsultacje. Na planie filmu codziennie było dwóch agentów FBI, którzy nadzorowali pracę ekipy.  

Film „Historia FBI” jest propagandowym dziełem, które miało na celu ukazanie pozytywnego wizerunku FBI i jego roli w zapewnianiu bezpieczeństwa narodowego i zwalczaniu przestępczości. Jako taki, jest on często rozważany w kontekście propagandy z okresu zimnej wojny i obrazu, jaki rząd Stanów Zjednoczonych chciał przedstawić wówczas o swoich agencjach ścigania.

Historia zabójstwa Osagów to kolejna tragedia rdzennych Amerykanów, która doczekała się nagłośnienia i oddania hołdu zmarłym i żyjącym krewnym. Aczkolwiek tak jak w moim tekście, tak i w rzeczywistości brakuje dobrego zakończenia. Zobaczymy co przyniesie film Martina Scorsese.

Bądź miła. Bądź miły 🙂 Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po więcej ciekawostek, smaczków i innych filmowo-kulinarnych delikatesów z kina, VOD, streamingów (Netflix, HBO Max, Prime Video, Disney+, AppleTV, SkyShowtime), zapraszam do zapisania się na mój NEWSLETTER (ekskluzywne treści), obserwowania bloga Kino i Kuchnia na facebooku albo na instagramie. A jeśli spodobał wam się wpis lub przepis na filmowe danie to dajcie lajka tu albo tu albo tu i tu.

Czas krwawego księżyca, David Grann (książka)

Historia FBI, 1959, reż. Mervyn LeRoy

Czas krwawego księżyca, 2023, reż. Martin Scorsese

Rekomendowane artykuły